Rómske štatistiky a novinárska pamäť

  • 29.4.2013
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 3483
Spoločnosť

Keď za socializmu niekto zastával nejaký nepohodlný názor a bol onálepkovaný ako nepriateľ socializmu, pracujúceho ľudu alebo antifašistického hnutia, mal už iba jedinú šancu: Nájsť nejakého významného ruského súdruha, ktorý si dovolil tvrdiť to isté, čo on. Dnešná doba je tiež preplnená ľuďmi, ktorí presne vedia, čo je v súlade s demokratickými ideálmi, európskymi myšlienkami či ľudskými právami. Ale keď som si prečítal článok v dnešnom SME, pochopil som, že prišla moja šanca.

Denník Sme dnes uverejnil článok pod titulkom “Americký profesor: Bez štatistík o Rómoch nedokážete nič zmeniť.” Rozhodol som sa preto týmto blogom odvážne vyhlásiť, že s “americkým profesorom” súhlasím. Keď totiž na Slovensku ide o správny názor na vec, nie je dôležitý len obsah toho, čo hovoríme, ale aj čas, kedy to povieme.

Darmo Milan Žitný tvrdil od jari 1991, že s Vladimírom Mečiarom nie je niečo v poriadku. Renomovaní komentátori ako napríklad Marián Leško takéto extrémistické názory netolerovali. Keď sa verejná mienka posunula, Marián Leško zožal v roku 1996 slávu svojou knižkou Mečiar a mečiarizmus. Veď kto by si už vtedy spomenul, že to isté písal Milan Žitný pred piatimi rokmi.

Darmo Vladimír Palko tvrdil na jar 1999, že Rudolf Schuster vydieral vládnu koalíciu tým, že musí byť kandidátom na prezidenta, inak sa spojí s Mečiarom. Marián Leško mu to spočítal. Ale keď sa situácia za pol roka zmenila, na jeseň 1999 prišiel “prevratný” Leškov komentár o Schusterovom vydieraní.

Darmo Vladimír Palko tvrdil v lete 2009, že by rómske štatistiky neboli na škodu, “mienkotvorní” mu to vytmavili. Napríklad Lukáš Fila v komentári Palkova diagnóza. Že informácie o probléme možno áno, ale určite nie tak, ako si to Palko predstavuje.

Až prišla jar 2013 a názor amerického profesora. A ja teda odvážne prehlasujem, že súhlasím s americkým profesorom. S Palkom nie, pre Boha živého, s Palkom nesúhlasím. Veď takí fundamentalisti ako Palko nemôžu mať pravdu v ničom. Aspoň medzi nami, rozhľadenými ľuďmi, ktorí na veci hľadíme v širšom kontexte, uvedomujúc si celú zložitosť diskutovaných problémov.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook