Utajený partner v pozadí. Penta story I.

  • 1.10.2014
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 60482
Mordor Penta

Kde bolo, tam bolo, Haščák s Dospivom predávali na začiatku deväťdesiatych rokov čínske tričká a slipy na Obchodnej v Bratislave. Potom na konci roka 1993 založili piati spolužiaci firmu Penta Brokers. Poctivou a usilovnou prácou, vlastnou šikovnosťou a podnikateľskou invenciou sa postupne vypracovali na najsilnejšiu finančnú skupinu na Slovensku. Toľko rozprávka pre neinformovanú verejnosť. Lenže v realite to bolo trochu inak.

Penta sa už roky snaží tajiť viaceré podstatné skutočnosti zo svojej podnikateľskej minulosti, prípadne ich interpretovať pre verejnosť prijateľným spôsobom. Prečo to Penta robí? Dajme teraz slovo hovorcovi Penty Martinovi Dankovi:

“Ja to vnímam tak, že náš hlavný reputačný problém je vtedy, keď nás niekto v úvodzovkách verejne usvedčuje z toho, že zarábame neetickým spôsobom, to znamená korupčne.”

Martin Danko má ako šéf PR Penty veľmi ťažkú úlohu. V známom čínskom koáne sa uvádza: “Ťažko je hľadať čiernu mačku v tmavej miestnosti, najmä ak tam nie je.” Problém Martina Danka je presne opačný: “Ťažko je schovať čiernu mačku v svetlej miestnosti, najmä ak tam je.”

V tejto sérii textov o spoločnosti Penta budeme postupne osviežovať pamäť partnerov Penty a budeme odkrývať identitu tejto finančnej skupiny. To, čo budeme postupne vyťahovať z minulosti na svetlo, nebude veľmi pekné.

Budeme to robiť otvorene. Nebudeme vytvárať anonymné stránky, platiť anonymných aj neanonymných blogerov, aby kydali na Pentu klamstvá a dezinformácie. Nebudeme ani zneužívať bezpečnostné zložky štátu, aby sme vytvárali na Pentu tlak. Stačia nám iba fakty. Tieto fakty budeme dávať do kontextu. A čitateľ si už uzávery urobí sám.

Pozrime si teraz začiatok oficiálnej “Penta story”, tak ako ju Penta prezentuje na svojom webe.

“Penta Story

Príbeh spolužiakov, ktorí sa rozhodli spolu podnikať a chcú vytvoriť spoločnosť, ktorá by ich dokázala prežiť.

Ako to začalo?

Kapitál Penty pochádza z podnikania zakladajúcich partnerov Mareka Dospivu a Jaroslava Haščáka v Číne. Počas svojho študijného pobytu v Pekingu začali na začiatku deväťdesiatych rokov dovážať čínske textilné výrobky do obchodných reťazcov v Československu.

Spoločne s ďalším budúcim partnerom, Jozefom Oravkinom, začali Dospiva a Haščák v Bratislave obchodovať na rozvíjajúcom sa trhu s cennými papiermi. Na konci roku 1993 založili firmu Penta Brokers, do ktorej prizvali Martina Kúšika a Juraja Herka. Všetci partneri Penty boli spolužiakmi zo štúdií v Moskve a v Československu. Názov spoločnosti Penta tak vyjadruje päť partnerov, ktorí stáli pri zrode firmy.”

Aká bola skutočnosť? Spoločnost Penta Brokers bola podľa obchodného registra založená spoločenskou zmluvou zo dňa 31. augusta 1994. Nie na konci roku 1993, ako uvádza oficiálny text z webu Penty. A spoločníci v nej boli iba štyria: Jaroslav Haščák zo Starej Ľubovne, Marek Dospiva z Prahy, Juraj Herko a Martin Kúšik z Bratislavy. Vyvstáva otázka, ktorá pripomína slávny výrok z westernu Vtedy na západe: “Jeden kúň schází.”

Keď si pozrieme podrobnejšie text z oficiálneho webu Penty, je veľmi precízne naštylizovaný. Predpokladám, že to je dobrá práca Martina Danka. V skutočnosti netvrdí, že Oravkin bol v Pente od začiatku a bol piatym partnerom. Z textu iba vyplýva, že Oravkin, tak ako Dospiva a Haščák, začal v deväťdesiatych rokoch obchodovať na rozvíjajúcom sa trhu s cennými papiermi. Text už neuvádza, že Oravkin obchodoval s cennými papiermi niekde inde. A spolupracoval tam s veľmi zaujímavými ľuďmi. Firmy, v ktorých pôsobil, sídlili na veľmi zaujímavých adresách. A robili veľmi zaujímavé obchody.

Oficiálny text z webu tvrdí, že názov spoločnosti Penta vyjadruje päť partnerov, ktorí stáli pri zrode firmy. To je pravda. Haščák, Dospiva, Herko a Kúšik sú však iba štyria. Kto teda bol, a možno dodnes je, tajomným a skrytým piatym zakladajúcim partnerom Penty?

A tom, kedy a za akých okolností sa Oravkin reálne stal partnerom a spolumajiteľom Penty, ako aj  o mnohých ďalších zaujímavých skutočnostiach z histórie Penty niekedy nabudúce.

P.S: Autor má k dispozícii dostatočnú bázu dát z otvorených zdrojov. Ak by ste mu ale chceli pomôcť dokreslením kontextu niektorých udalostí z histórie Penty, s dôverou sa na neho obráťte: [email protected] .


pošli na vybrali.sme.sk

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook