Hlinove kotrmelce. Od únosu po amnestie.

  • 27.3.2015
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 18248
Politika

Je to už 15 rokov, čo som sa s jedným mojim priateľom rozprával o Strane mladých demokratov. Pre mladšie ročníky, bola to politická strana, ktorá verejne podporovala Vladimíra Mečiara, a to roky po únose Michala Kováča mladšieho, roky po vražde Roberta Remiáša a aj po porážke HZDS vo voľbách v roku 1998. Môj priateľ mi vtedy povedal, že sa predsedu tejto strany opýtal, prečo to vlastne robí. Alojz Hlina mu vtedy odpovedal takto:

“Vieš, ja verím, že keď sa budem snažiť, Mečiar si ma raz vyberie za svojho nástupcu.”

Odvtedy som si aktivity Alojza Hlinu všímal podrobnejšie. Už predtým som zaregistroval obchod s čínskym textilom Mr. Li, ktorý mal predajňu pod bratislavským hotelom Kyjev. Vo výklade viseli napríklad tričká I love Mečiar. Ale vtedy som ešte nevedel, že patrí Hlinovi.

Všimol som si tiež obrovský transparent na streche budovy oproti hotelu Kyjev, ktorým vyjadril podporu Vladimírovi Mečiarovi, keď si pre neho prišli policajti do vily Elektra v Trenčianskych Tepliciach:

„Nezatvárajte Mečiara, môže byť z toho občianska vojna.“

Mečiar sa však na Hlinu vykašľal a jeho podporu nijako neocenil. Preto sa po voľbách v roku 2002 Hlina na chvíľu vytratil z verejného života a Stranu mladých demokratov poslal do likvidácie.

Ale už čoskoro sa začal zviditeľňovať akciami proti Jánovi Slotovi a SNS. Začal organizovať jednočlovekové protesty proti prvej vláde Roberta Fica. A potom sa v roku 2012 ako “občiansky aktivista” na Matovičovej kandidátke dostal do parlamentu.

S Matovičom sa však Hlina rýchlo rozhádal a dnes na neho nemá dobrého slova. Založil vlastnú stranu Občania a pred pár dňami vstúpil do klubu KDH v parlamente. Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhán sa vyjadril, že dôvodom prijatia Hlinu do poslaneckého klubu je aj fakt, že hlasoval za zrušenie Mečiarových amnestií, ktoré udelil Mečiar páchateľom únosu Michala Kováča mladšieho. Medzi KDH a Hlinovou stranou má byť podpísaná aj zmluva o spolupráci. Hlina sa k tomu vyjadril takto:

Ak by sa nám aj nedarilo, neurobíme hodnotový kotrmelec.“

Osobne verím tomu, že to Hlina myslí úprimne. Ale aj jeho bývalý idol Mečiar bol známy tým, že veril tomu, čo práve hovoril. Lenže ako Mečiar  v minulosti, tak aj Hlina dnes, hovorí presne to, čo mu práve vyhovuje.

Poznámka 1

Vzhľadom na to, že Hlina dnes svoje prepojenie s HZDS popiera, pripájam citát zo správy z denníka SME, zo dňa 29. septembra 1995:

“BRATISLAVA (SME – ax) – Šesť mladých ľudí, členov Slobodnej alternatívy, v piatok okolo 20. h napadla a zbila skupina skínov. Ako nás informoval hovorca hnutia HUMAN P. Marianek, incident sa odohral na podujatí „Zóna mladých – Nie! Drogám, násiliu, kriminalite a zlým úmyslom!“, ktoré organizuje Hnutie mladých za demokratické Slovensko, ministerstvo vnútra a Strana mladých demokratov na Kamennom námestí v Bratislave.

K šiestim mladým ľuďom asi tri minúty po ich príchode na koncert pristúpili siedmi skíni, napadli ich, zvalili na zem, začali do nich kopať a použili aj slzný plyn. Incidentu sa prizerala asi stovka zhromaždených ľudí a nikto z nich nezasiahol. V blízkosti sa nenachádzala žiadna policajná hliadka a usporiadatelia napriek požiadaniu políciu neprivolali. Traja z napadnutých vyhľadali po útoku lekárske ošetrenie, jeden upadol na chvíľu do bezvedomia a nepamätal si, čo sa stalo.”

Alojz Hlina zaregistroval svoju stranu “Strana mladých demokratov” oficiálne až v roku 1998, ale akcie pod touto značkou organizoval už dlhší čas predtým. Túto akciu organizovala Strana mladých demokratov spolu s mládežou HZDS a ministerstvom vnútra necelý mesiac po únose Michala Kováča mladšieho.

Organizátori akcie dali na plagáty ako účinkujúceho aj skupinu Bez ladu a skladu – bez jej vedomia. Skupina na tejto akcii odmietla hrať a jej líder Michal Kaščák sa vtedy k tomu vyjadril takto:

„Nechceme, aby sa meno našej skupiny spájalo s ministerstvom vnútra, HMZDS a SMD”.

Kaščákovi sa niet čo čudovať, ministerstvo vnútra práve “zametalo” stopy po únose prezidentovho syna. Alojzovi Hlinovi však vtedy spájanie jeho mena s HZDS zjavne nevadilo.

Poznámka 2

Kritizujem Alojza Hlinu ako politika. Z ľudského hľadiska proti nemu nič nemám. Naopak, jeho biofarmu pri Stupave považujem za veľmi dobrý projekt, ktorý robí radosť tisíckam detí z Bratislavy a jej okolia. Poznám tento “najjužnejší slovenský salaš” z vlastnej skúsenosti a našej dcére sa tam vždy páčilo.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook