5 zákonov tuposti. Komu niet rady?

  • 12.3.2015
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 22282
Spoločnosť

„Ako môže byť ten človek taký tupý?“, takúto otázku si už položilo veľa z nás. Ale nie všetci musia byť takí ako my. Niektorí ľudia fungujú proste inak.

Kto je to “tupôň”? Známy český neuropatológ František Koukolík definuje stupiditu, po slovensky “tuposť”, takto:

Označenie niekoho, že je “tupôň”, nie je nadávka. Tuposť nemá nič spoločné s inteligenciou.

Tuposť nie je výsledkom omylu, ktorý nastáva vtedy, ak si niekto nevie dobre vyhodnotiť informácie. Nie je ani výsledkom ignorancie, ktorá nastáva, ak niekto informáciám nevenuje pozornosť. Tuposť nie je ani dôsledkom nedostatku informácií.

Tupôň robí stále tie isté chyby a nie je schopný sa z nich poučiť. Tento tupáň tupý jednoducho nemá “softvér”, ktorým by sa dokázal poučiť z toho, čo bolo úspešné v minulosti.

Príklad

Príde za vami kamarát, vzdelaný a rozhľadený človek, aby sa s vami poradil. Ide o to, či si kúpiť hrnce od podomového obchodníka. Hrnce sa mu zdajú byť kvalitné a páčia sa mu. Ale chce si byť istý, či sú naozaj dobré.

Tak mu poskytnete informácie o veľkom počte šmejdov, ktorí takýmto spôsobom predávajú nekvalitný tovar. Poradíte mu, že je lepšie zájsť do kamennej predajne, kde dostane na tovar aj záruku a v prípade reklamácie sa má na koho obrátiť. Kamarát vám poďakuje a hrnce si radšej nekúpi.

Ale pri najbližšom stretnutí sa vám kamarát s rozžiarenými očami pochváli, že si kúpil od podomového predajcu fantastický vysávač za 5 tisíc eur, ktorý vyvinula NASA. Takýto človek je tupôň. Komu niet rady, tomu niet pomoci.

5 zákonov tuposti

Taliansky historik ekonómie Carlo Mario Cipolla sformuloval týchto pät základných zákonov ľudskej tuposti:

1. Tupôň je človek, ktorý spôsobí škodu iným bez toho, aby mal z toho akýkoľvek prospech. Často má z toho dokonca škodu, ale urobí to znovu a znovu.

2. Tupôň je preto najnebezpečnejší typ človeka

3. Každý z nás podceňuje vplyv tupôňov a škody, ktoré vedia napáchať

4. Každý z nás podceňuje počet tupôňov, ktorí sa okolo nás pohybujú

5. Tuposť nediskriminuje, a preto sa veľmi ťažko identifikuje aj u na prvý pohľad normálneho človeka . Tupôň môže byť inteligentný, vzdelaný, bohatý podnikateľ alebo právnik, ale rovnako aj chudobný, nevzdelaný robotník.

4 typy ľudí

Carlo Cipolla zadefinoval aj štyri typy ľudí, s ktorými sa môžeme v spoločnosti stretnúť.

1. Bezbranný človek svojim chovaním spôsobuje škodu sebe a zisk iným.

2. Inteligentný človek sa správa tak, aby mal zisk on aj ostatní ľudia.

3. Lupič sa správa tak, aby mal zisk on a ostatní ľudia stratu.

4. Tupôň svojím chovaním spôsobuje škody všetkým naokolo, ale jemu to neprináša žiaden zisk, často naopak stratu.

Poučenie

Pre Slovensko by bola najlepšia vláda inteligentných ľudí, ktorí berú do úvahy záujmy bezbranných. Máme tu však kombináciu oligarchov a tupcov. Presne to Cipolla považoval za najväčšie nebezpečenstvo pre štát:

Vládnu nám tupí lupiči.

Ako to zmeniť? Stačí si pred budúcimi voľbami osvojiť program, ktorý sa dá s istou mierou zjednodušenia zhrnúť do deviatich slov:

Milí naši tupí lupiči,

choďte všetci rýchlo do ..či.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook