Revolúcia strednej triedy

  • 12.10.2014
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 16303
Revolúcia

Slovensko je dnes extrémne sociálne nespravodlivý štát. Na jednej strane máme strednú vrstvu ľudí. Stredná vrstva sa snaží prácou uživiť svoje rodiny a platí dane. Ľudia strednej triedy sa majú stále horšie. Prečo je to tak?

Pretože na Slovensku máme oligarchov, finančné skupiny, monopoly a medzinárodné korporácie. Väčšina z nich dostáva od slovenskej vlády lukratívne zakázky, dotácie, štátnu pomoc, výnimky a daňové prázdniny. A napriek kríze sa majú čoraz lepšie a lepšie.

V minulosti bohatli oligarchovia, finančné skupiny, monopoly a medzinárodné korporácie na tom, že si brali väčšiu časť z nárastu národného bohatstva Slovenska. A menšiu časť z nárastu národného bohatstva nechali strednej triede. Napriek tomu, že stredná vrstva dostávala iba menšinu z nárastu národného bohatstva, predsa len sa situácia strednej vrstvy postupne zlepšovala.

Lenže v čase hospodárskej krízy sa národné bohatstvo Slovenska nezväčšuje. Situácia sa zmenila. Ak chcú finančné skupiny, oligarchovia, monopoly a medzinárodné korporácie na Slovensku ďalej bohatnúť – a oni ďalej bohatnú – musia si ukrajovať čoraz viac z podstaty národného bohatstva.

Niekto však musí toto “vyjedanie” podstaty národného bohatstva “vykryť”. A ten “niekto” sme my – stredná vrstva. Preto musíme platiť čoraz väčšie dane a odvody. Pretože dane platí na Slovensku najmä stredná vrstva. Veľkí vyvezú svoje peniaze napríklad na Cyprus a zdania ich tam.

Prečo sme sa doteraz nevzbúrili? Veď sociálna nespravodlivosť sa na Slovensku neustále zväčšuje. Lenže súčasne je čoraz väčšia časť spoločnosti  závislá od vlády. A vláda si to veľmi dobre uvedomuje. Používa sociálnu korupciu ako nástroj na udržanie svojej moci.

Vláda vedome nepodporuje nás, ktorí pracujeme a platíme dane. Vláda vedome podporuje tých, ktorí nepracujú a neplatia dane. Robí z nich svojich voličských otrokov. “Ak nás nebudete voliť, nebude ani sociálna podpora”.

Stredná trieda na Slovensku sa zmenšuje, a preto musíme platiť čoraz väčšie dane a odvody. Z práce strednej triedy sa financuje sociálna korupcia. Z práce strednej triedy sa financujú “darčeky” finančným skupinám a oligarchom. A vláde to vyhovuje.

Ocitli sme sa v obkľúčení. Na jednej strane z našej práce žijú veľkí. Na druhej strane z našej práce žijú sociálne skorumpovaní. Ale stále máme na Slovensku väčšinu. A to nám dáva nádej do budúcnosti.

Stačí, ak zdvihneme hlavy. Stačí, ak pokojne povieme: Ďakujeme, ale takto si to už ďalej neprosíme. Predstavujeme si to inak. Už sa nedáme ďalej vykorisťovať. Máme inú predstavu o spravodlivosti. Myslíme si, že štát by si mal vážiť tých, ktorí pracujú. A mala by im patriť spravodlivá časť národného bohatstva.

Nebojme sa povedať, že chceme sociálnu spravodlivosť. Prihlásme sa ako stredná trieda o svoje práva. Vráťme úctu ľuďom a hodnotám.

Čím dlhšie nad tým rozmýšľam, tým viac mi vychádza, že máme na výber už iba dve možnosti. Necháme sa pomaly uvariť ako žaba v hrnci. Alebo sa spamätáme a vzoprieme. Ak chceme budúcnosť pre Slovensko, pre seba a svoje deti, nemáme veľmi na výber.

Neteší ma to, ale po 25-tich rokoch potrebujeme novú revolúciu. Novú revolúciu, ktorú si už nesmieme nechať ukradnúť. Revolúciu strednej triedy.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook