Roztrhanie VÚB kupónu na kusy. Penta story 4.
- 9.10.2014
- Ignác Milan Krajniak
- Čítanosť: 37622
Mordor Penta
Nedávno sme spolu pozorovali prípravy na ovládnutie VÚB kupónu, zabezpečenie financovania skupovania akcií VÚB kupónu, ako aj koncert nacvičeného orchestra, v ktorom všetci hráči hrali jednotnú podmanivú melódiu. Prejdime teraz k ďalšiemu dejstvu.
Druhé dejstvo: Ovládnutie a roztrhanie VÚB kupónu na kusy
Prvé mimoriadne valné zhormaždenie VÚB kupónu sa konalo 8. júla 1997. Vtedy ešte Penta údajne kvôli nejasnému právnemu výkladu nerealizovala rozdelenie VÚB kupónu na dva fondy. V skutočnosti Penta nebola dosť silná. Po tom ako 16. júla 1997 predala VÚB 9,99 percentný podiel akcií VÚB kupónu, Penta ako Penta brokers a AKS kontrolovala už viac ako 20 percent akcií VÚB kupónu. A 18. júla 1997 sa konalo ďalšie mimoriadne valné zhromaždenie VÚB kupónu.
Penta na tomto valnom zhromaždení presadila nasledujúce zmeny:
Názov fondu sa z VÚB kupón zmenil na Stratégia invest.
1. Sídlo sa zmenilo na Ružovú dolinu 6 v Bratislave, teda na tú istú adresu, kde sídlila Penta.
2. Predstavenstvo VÚB kupónu malo toto nové zloženie: Marek Dospiva – predseda, Jaroslav Haščák – člen, Zoroslav Kollár – člen.
3. Dozorná rada mala toto nové zloženie: Pavol Scholtz, Juraj Herko a Martin Kúšik.
4. Zmenu stanov spoločnosti.
Tým bolo dokončené ovládnutie VÚB kupónu. Ešte ho bolo potrebné roztrhať na kusy, pretože “zjesť ho na jedno sústo” by bolo veľa aj na neustále “nenažratú” Pentu. Aby malým akcionárom nebolo také zrejmé, čo sa vlastne deje, VÚB kupón sa začal zlučovať a rozdeľovať, meniť názvy a sídla.
30 júla 1997 bola založená a 13. augusta zapísaná do obchodného registra spoločnosť Interfin Group, a.s. V orgánoch tejto spoločnosti boli tí istí ľudia, v tých istých funkciách, ako vo VÚB kupóne. Jediná zmena spočívala v tom, že Interfin Group mal akcie na doručiteľa. A rozdiel bol aj v základom imaní. Interfin mal základné imanie 1 milión korún a VÚB kupón 6,9 miliardy korún.
20. augusta 1997 sa konalo už tretie letné mimoriadne valné zhromaždenie VÚB kupónu, teraz pod názvom Stratégia invest. Predstavte si, ako malý akcionár VÚB kupónu vidí oznámenie, že sa koná valné zhromaždenie nejakého fondu “Stratégia invest”. To sa ho predsa netýka, nie?
V tom čase už Penta kontrolovala viac ako 30 percent akcií VÚB kupónu – Stratégie invest. 20. augusta prikročila za aktívnej spolupráce iných akcionárov zastupujúcich štát k ďalšiemu kroku: Stratégia invest sa zlúčila s Interfin Group. Na schválení tohto zlúčenia spolupracovali aj zástupcovia VÚB invest holdingu s Melocíkom a Ševčíkom v predstavenstve tejto spoločnosti. Zlúčenie sa odohralo tak, že miliónový Interfin “zožral” 6,9 miliardový Stratégia invest.
Zlúčením s Interfinom sa pôvodný VÚB kupón stal obyčajnou akciovou spoločnosťou a odvtedy už nespadal pod orgány dohľadu nad kapitálovým trhom. Malí akcionári už neboli nijako chránení. Penta ďalej pokračovala v skupovaní akcí VÚB kupónu, až nakoniec Penta brokers kontrolovala cca 19 percent a AKS cca 14 percent akcií VÚB kupónu. Vtedy došlo k dávnejšie plánovanému rozdeleniu bývalého VÚB kupónu.
Na ďalšom mimoriadnom valnom zhromaždení 3. októbra 1997 sa bývalý VÚB kupón, potom mesiac pod názvom Stratégia invest, potom ďalší mesiac pod názvom Interfin Group, rozdelil na dve spoločnosti: Intermark a Istrofin. Majetok pôvodného VÚB kupónu sa medzi Intermark a Istrofin rozdelil v pomere 55:45. Obe spoločnosti sídlili na tej istej adrese ako Penta. V Istrofine zostalo približne 160 tisíc malých akcionárov.
Intermark teda získal majetok v hodnote 3,8 miliardy korún. V predstavenstve Intermarku figuroval Marek Dospiva a Zoroslav Kollár. V dozornej rade Jaroslav Haščák, Pavol Scholtz a Juraj Herko. A už o dva mesiace, 12. decembra, pri príležitosti 56 výročia vyhlásenia vojny Slovenska Spojeným štátom americkým, rozhodli akcionári Intermarku – VÚB invest holding (Melocík a Ševčík), Slovenská poisťovňa (Melocík), Penta brokers (Dospiva a Herko), AKS (Haščák a Kúšik) a a Green Acre Investment (Cyprus) – o likvidácii spoločnosti Intermark.
Likvidátorom sa stal Zoroslav Kollár. Jeho úlohou bolo “skešovať” majetok v hodnote 3,8 miliardy korún. Túto úlohu sa mu podarilo splniť ešte do septembrových parlamentných volieb v roku 1998, kedy vláda HZDS skončila. Penta kontrolovala v Intermarku cca polovicu akcií. Pente by teda mala zo “skešovania” pripadnúť suma do 1,9 miliardy korún. Aj keď Kollár “skešovával” majetok narýchlo, predsa len sa nám zdá, že Haščákove tvrdenie o prvej zarobenej miliarde na VÚB kupóne bolo trochu priskromné: Nebolo to predsa len o trochu viac ako miliarda, chalani?
Nabudúce si povieme, ako dopadlo 160 tisíc malých akcionárov Istrofinu. Prídeme tiež k tomu, ako Penta vrátila Slovenskej poisťovni pôžičku 500 miliónov korún, vďaka ktorej ovládla a rozporcovala VÚB kupón. Alebo tú pôžičku nevrátila?
P.S: Predstavitelia Penty v čase trhania VÚB kupónu na kusy preukazovali do neba volajúcu drzosť vo vzťahu k médiám a k verejnosti. Napríklad Juraj Herko na otázku, či pozná spoločnosť AKS, v ktorej boli Haščák s Kúšikom – ešte pred pár mesiacmi jeho partneri v Pente, uviedol: “Čítal som o tom v novinách” a “Pred uzavretím obchodu (rozumej VÚB kupón) sme nevedeli o účasti AKS na ňom”.
Jaroslav Haščák pre média drzo tvrdil, že VÚB kupón rozdelili v záujme malých akcionárov. “Investovanie (v Istrofine) malo byť obozretnejšie, menej rizikové, bezpečné investovanie majetku malých akcionárov, ktorým by vraj príliš dravá investičná stratégia majoritných akcionárov nevyhovovala. Miera rizika, s akou chcú postupovať v Intermarku, je podľa J. Haščáka pre malých akcionárov neprijateľná.” – Práca, 11.11.1997
Jaroslav Haščák už vtedy používal lož ako bežnú pracovnú metódu. “Neprijateľná miera rizika” pre akcionárov spočívala v tom, že o dva mesiace dali Intermark do likvidácie a “skešovali” jeho majetok. Keby do dohto “rizikového investovania” Haščák pripustil aj malých akcionárov, dodnes by mu skladali a spievali oslavné piesne.
Keď sme pri mediálnych výstupoch, 17. 11. 1997 uviedla televízia NOVA v Televíznych novinách, že posledný šéf komunistickej ŠtB Alojz Lorenc spolupracuje s Lexovou SIS.
P.P.S: Pripomeňme si ešte raz situáciu, keď miliónový Interfin “zožral” 6,9 miliardový VÚB kupón. Namiesto toho, aby veľký grizly udupal malého pudlíka, pudlík nakoniec po kúskoch zožral veľkého grizlyho. Túto skúsenosť by si mal uchovať Jaroslav Haščák v pamäti. Niekedy aj malý pudlík dokáže dostať grizlyho. A na Haščákovu stopu sa už pustil “pudlíkov” kamarát buldog.