Trestné stíhanie Mareka Dospivu. Penta story 11.

  • 5.11.2014
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 29709
Mordor Penta

Kedy má zlodej radosť? Keď niekoho okradne a prepečie sa mu to. A kedy má zlodej dvojnásobnú radosť? Keď sa mu podarí okradnúť iného zlodeja. Na tento vtip som si spomenul, keď som si čítal podklady k trestnému stíhaniu Mareka Dospivu. Čo sa vlastne stalo?

V septembri 2000 uzavrela spoločnosť Penta Investment úverovú zmluvu so spoločnosťou KTP Quantum a s jej dcérskou spoločnosťou Médeia Bohémia. Za 80 miliónový úver dostala Penta ako zábezpeku  71,5 percenta akcií spoločnosti Léčební lázné Jáchymov – teda štvrtých najväčších českých kúpeľov. Pôžička bola splatná o dva roky – v septembri 2002. Na vypršanie termínu splatnosti úveru však Penta nepočkala. Už 27. februára 2002 Penta previedla akcie kúpeľov Jáchymov na svoju spriaznenú firmu, čím ich získala pod svoju kontrolu.

Kvôli tomuto “obchodu” obvinila česká polícia v júli 2003 Mareka Dospivu zo spáchania trestného činu sprenevery a trestného činu porušenia záväzných pravidiel hospodárskeho styku. Trestná sadzba sa v tomto prípade pohybovala od 5 do 12 rokov.

Podstatou obvinenia bolo, že Penta poskytla 80 miliónový úver od začiatku s tým, že chcela kúpele Jáchymov ovládnuť. Pomer “cena – výkon” by bol v tomto prípade veľmi výhodný. Kúpele mali v tom čase odhadovanú hodnotu 800 miliónov českých korún.

Martin Kúšík z Penty sa k tomu vtedy vyjadril: “Samozrejme, že nám o to nešlo”.

Samotný Marek Dospiva sa ale pre Plus 7 dní vyjadril inak: Pôvodne Penta v roku 2000 zvažovala vstup do spoločnosti Médeia Bohémia, ktorá vlastnila akciové podiely v spoločnostiach zaoberajúcich sa aktivitami v kúpeľoch, okrem iného aj v Jáchymove. Po dôkladnej analýze sme však od tohto zámeru ustúpili… Celý prípad pre nás potom zostal iba v rovine úveru ručeného kúpeľnými akciami.

Samotná redaktorka Plus 7 dní k tomu dodala nasledovné: “Rozhodne to bol dobrý ťah, pretože je viac ako isté, že za kúpu akciových podielov by Penta musela zaplatiť oveľa viac ako 80 miliónov. O tom, či si úmyselne našla inú cestu na ovládnutie kúpeľov, alebo či naozaj išlo iba o bežnú úverovú zmluvu bez postranných úmyslov, však musí rozhodnúť vyšetrovateľ”.

Pikantné na celej záležitosti je, že spomínaný 80 miliónový úver poskytla Penta istému Karlovi Takáčovi – šéfovi spoločnosti KTP Quantum. Karel Takáč skupoval akcie kúpeľov tak, že do svojej maklérskej firmy vyberal peniaze od klientov a za ne kupoval akcie. Keď chcel nejaký klient vyplatiť svoj vklad, vyplatil ho z peňazí ďalších klientov.

Tento klasický pyramídový obchod samozrejme nemohol dlho fungovať. Po zrútení tejto pyramídy sa zistilo, že 28 tísíc malých akcionárov prišlo celkovo o 2 miliardy českých korún. Samotný Takáč bol obvinený a istý čas strávil vo väzbe.

Keď sa vtedy redaktorka Plus 7 dní opýtala Dospivu, či mu nevadilo uzatvárať obchody s človekom, ktorý má v Česku povesť podvodníka, odpovedal Dospiva takto: „V čase uzatvárania zmlúv pán Karel Takáč ešte nemal žiadne problémy so zákonom. Vzťahy Penty s ním boli čisto obchodné.”

Marek Dospiva to pomenoval presne. Myslím si, že po prevedení 71,5 percenta akcií kúpeľov na Pentu aj Karel Takáč pochopil, že s Marekom Dospivom nie sú kamaráti:)

Ako to celé nakoniec dopadlo? Trestné stíhanie Mareka Dospivu bolo zastavené a Penta nakoniec predala kúpele Jáchymov za 700 miliónov českých korún. Štátny zástupca síce zablokoval značnú časť tejto sumy vzhľadom na trestné stíhanie spojené s Takáčovými kauzami, ale tieto peniaze boli do vyriešenie celej kauzy uložené v Privatbanke vlastnenej Pentou.

V roku 2014 valné zhromaždenie spoločnosti “Jáchymov property management” poverilo predstavenstvo, aby investovalo prostriedky spoločnosti do cenných papierov za podobne výhodných podmienok, ako ich investovalo v roku 2011 do zmenky spoločnosti Penta Investment Ltd. Takže happy end.

Penta reaguje

Včera ráno zverejnila Penta tweet s linkom na cenzurovanú Penta story na vlastnej internetovej stránke. Pripojila k tomu nasledujúci text: “Penta Story pre tých, ktorým sa zdajú križiacke výpravy do Mordoru smiešne”.

Máhatma Gándhí viedol pred rokmi súboj o nezávislosť Indie s mocným britským impériom. Keď mu ľudia hovorili, že tento súboj nemôže vyhrať, pretože nemá finančné zdroje, armádu a navyše proti nemu stojí najsilnejší štát na svete, odpovedal im takto:

“Najskôr nás budú ignorovať. Potom nás budú zosmiešňovať. Potom na nás budú útočiť. A potom vyhráme.”

Doteraz pristupovala Penta k Poslednému križiakovi tak, že ho ignorovala. Včerajší dopoludňajší tweet posunul náš vzťah do fázy zosmiešňovania. Výborne. Naša necenzurované Penta story vyvolala reakciu.

Včera večer vydal hovorca Penty Martin Danko nasledujúce stanovisko k môjmu rozhovoru s Miroslavou Kernovou na portále O médiách:

„Nebudeme sa k tomu vyjadrovať. Človeka, ktorý je obvinený zo závažného trestného činu, nepovažujeme za partnera na diskusiu. Jeho blogy na tému Penty sú nezmysly a odmietame sa nimi ďalej zaoberať”.

Ešte lepšie. Zase sme sa posunuli o kúsok dopredu. Dva kroky v jeden deň. Penta nevydržala a už aj zaútočila. A navyše smiešne.

Penta hovorí “Nebudeme sa k tomu vyjadrovať”. Ale v ďalších dvoch vetách sa k Poslednému križiakovi vyjadrila.

Penta hovorí: “Človeka, ktorý je obvinený zo závažného trestného činu, nepovažujeme za partnera na diskusiu.“ Chudák Marek Dospiva. V čase, keď bol obvinený za kúpele Jáchymov, určite sa s ním v Pente nerozprávali ani dvere.

Predstavujem si, ako vtedy Marek chodil po budove Penty od Kúšika k Oravkinovi, od Oravkina k Lorencovi, až ho musel Jaroslav Haščák dôrazne upozorniť: “Prepáč Marek, ale človeka, ktorý je obvinený zo závažného trestného činu, nepovažujeme za partnera na diskusiu.” Toľká zásadovosť a principiálnosť! Partner – nepartner, kamarát – nekamarát, z hrušky dolu.:)

Penta ďalej hovorí “Jeho blogy na tému Penty sú nezmysly a odmietame sa nimi ďalej zaoberať”.

Nuž, prianie je otcom myšlienky. O tom, či sa Penta bude musieť Posledným križiakom zaoberať, nerozhoduje Penta. V skutočnosti o tom rozhodujete vy, čitatelia Posledného križiaka. Je to úplne vo vašich rukách. Ak budete naďalej čítať Posledného križiaka a vyjadrovať mu tak ako doteraz podporu, Penta sa ním bude musieť zaoberať čoraz viac.

Takže je to iba na vás a vašom rozhodutí: Komu veríte viac, oficiálnej Penta story z webovej stránky Penty alebo necenzurovanej Penta story na stránkach Posledného križiaka? Chcete, aby sa Penta aj naďalej musela Posledným križiakom zaoberať?

Vtip na záver

Vtipom som dnes začal a vtipom dnes aj skončím. Keď sa Penta vyjadruje k môjmu trestnému stíhaniu, veľmi mi to pripomína nasledovnú anekdotu:

Nastúpi úplne opitý človek do nočného autobusu MHD. Pri prvej zákrute to nevydrží a ovracia slušného pána sediaceho pod ním.

Pán sa na neho znechutene obráti a povie: “Človeče, vy ste úplné prasa.”

Ožran odpovedá: “Čože, ja? Vy sa pozrite na seba, ako vyzeráte.”


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook