Voľby 2016: Vplyv kauzy Váhostav

  • 19.4.2015
  • Alexej Dobroľubov
  • Čítanosť: 8456
Politika

Robert Fico sa rozhodol zasanovať Váhostav z bankových odvodov. Teda z peňazí určených na riešenie problémových bánk, ktoré “príliš veľké” na to, aby mohli skrachovať. Je to z jeho pohľadu logické: Kauza Váhostav je z Ficovho pohľadu “príliš veľká” pre percentá Smeru na to, aby ju nezasanoval.

Hodenie viny na svojho potenciálneho koaličného partnera, navyše v teatrálnom divadle odvolávania predsedu KDH Figeľa z funkcie podpredsedu parlamentu, je dôkazom rozkývanosti preferencií Smeru. Dôsledkom totiž nemusí byť iba strata KDH ako budúceho koaličného partnera, ale aj strata budúcej vlády.

Spoliehať sa na SNS môže byť zo strany Smeru veľmi rizikové. Prvým dôvodom je samotné vyjadrenie predsedu SNS Danka, že SNS nie je pre Smer garantovaná nevesta. Druhým dôvodom je fakt, že SNS to vôbec nemá s účasťou v budúcom parlamente isté. Ak to Kotleba znova “rozbehne” naplno, ako sa nedávno vyhrážal, môže dostať SNS späť pod 5 percent. Kotlebu nie je dobré podcenovať, ako nám to už toto “vrece zemiakov” raz dokázalo.

Fico má však problém aj v prípade, keby  bolo Kotlebovo vyhrážanie  sa návratom k politickej aktivite iba dobrým vyjednavacím argumentom pre rokovania Kotlebu a Fica ohľadom finančných prostriedkov z eurofondov pre Banskobystrický kraj.

Kauza Váhostav totiž obnažila pre Fica jeden nepríjemný fakt: Široký je pre Fica príliš “veľký a široký”, aby ho mohol odstaviť a jednoducho hodiť vinu na neho. Ak by to tak nebolo, Fico mohol poslať Váhostav do konkurzu a veriteľov vyplatiť z majetku Váhostavu. A ak by to nestačilo, mohol siahnuť aj na iný Širokého majetok. Určite by mu zostalo dosť “na kávu”.

Dôkaz Širokého vplyvu na Fica spočíva v tom, že Váhostav má ako odmenu za Širokého manažérske schopnosti v stavebníctve dostávať ďalšie štátne zakázky. Štát teda za diaľnice Širokému už raz zaplatil, a teraz mu bude platiť za diaľnice znovu, aby Široký láskavo niečo zaplatil aj dodávateľom.

Na Ficovom riešení kauzy Váhostav sa ukazuje, že za jeho vlády majú oligarchovia istotu pokrytia nákladov svojich firiem zo štátneho rozpočtu a istotu 100 percentnej marže. Majú tiež istotu, že kým budú ako dobrí stredovekí vazali  poslúchať svojho panovníka, nemusia platiť ani svoje dlhy.

Výsledkom kauzy Váhostav je skutočnosť, že debata o škodlivosti oligarchov a finančných skupín pre Slovensko sa presunula z kaviarenských debát pri odložených mobiloch do mediálneho mainstreamu. Problém oligarchizácie Slovenska sa stal všeobecne diskutovanou témou, ktorá sa môže stať hlavou témou budúcich volieb. A to je pre Roberta Fica rok pred voľbami veľmi nepríjemný dôsledok jeho riešenia kauzy Váhostav.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook