Neznášam buzerantov. Démon súhlasu. 2. časť.
- 16.1.2015
- Ignác Milan Krajniak
- Čítanosť: 28963
Fejtón
V prvej časti som slobodne povedal svoj názor. Teraz by som sa chcel buzerantom venovať podrobnejšie.
Pôvod slova “buzerant”
Odkiaľ som vlastne zobral slovo buzerant? Tí, ktorí absolvovali vojenskú službu vedia, že každý vojenský útvar mal svoj “buzerplac”, vojakmi zvaný aj “buzerák”. Ide o plochu, na ktorej sa vykonávajú nástupy jednotiek, nacvičuje sa pochodovanie, vykonávajú sa prehliadky a podobne. Je to priestor, kde velitelia uplatňujú svoju veliteľskú právomoc nad vojakmi. A veľa z nich sa v “buzerovaní” vojakov naozaj vyžíva.
Spomínam si na obvyklú hru nášho veliteľa, ktorú som zažíval na vojne u výsadkárov v Žiline. Poznáte vojenský pozdrav slovenskej armády? Veliteľ zakričí “Sláva vlasti, vojaci!” A vojaci odpovedajú “Sláva!”.
Veliteľ našej roty, kapitán Pól, na nás na buzeráku často zareval: “Sláva vlasti, vojaci!” Odpovedali sme :“Sláva!”
A kapitán Pól na to: “Nepočujem! Ešte raz!”
Vedeli sme, že je to tu zase. Revali sme z plných pľúc znova a znova: “Sláva!”
Ale kapitánovi Pólovi to nikdy nestačilo: “Nepočujem! Chcete tu stáť do večera?”
A tak reval kapitán Pól na nás, my na kapitána Póla, až kým ho to neprestalo baviť. Mimochodom, kapitána Póla sme mali radi a dodnes na neho s kolegami v dobrom spomíname. Nebolo to osobné. Chcel nás jednoducho naučiť, že na vojne je pánom veliteľ. A veliteľ môže buzerovať vojaka kedy chce, koľko chce a ako chce.
Civilný buzerant
Buzerant – civil – postupuje podobne. Je to človek, ktorý buzeruje všetkých na okolo. Je nástrojom pokroku – nositeľom “jediného správneho” svetového názoru. A cíti svätú povinnosť nútiť všetkých ostatných, aby tento jeho “jediný správny” názor na svet nielen tolerovali, ale aj akceptovali a zdieľali.
Buzerantovi nestačí, aby mu iný človek povedal: “Ok. To je tvoj názor. Ja si myslím niečo úplne iné.” Neprihlásenie sa k buzerantovmu názoru znamená okamžité obvinenie z netolerancie a neznášanlivosti.
Buzeranti kádrujú a osočujú ľudí okolo seba iba na základe toho, že vyznávajú trochu iné hodnoty ako oni. Kto vyjadrí odlišný názor ako buzerant, aj keď slušným spôsobom, je okamžite označený za extrémistu, islamofóba, fašistu, homofóba alebo šovinistu – dosaďte si správny výraz podľa vlastnej skúsenosti.
Buzerant horlivo a vášnivo zastáva slobodu slova – pokiaľ ide o slobodu urážať kresťanov, skeptikov ku globálnemu otepľovaniu, kritikov európskej imigračnej politiky, prívržencov prolife, zástancov Ruska, odporcov Ruska – opäť si môžete dosadiť pojem podľa vlastného uváženia.
Aby to bolo úplne jasné: Buzerantom môže byť človek akéhokoľvek svetového názoru. Buzerantom môže byť aktivista LGBTI rovnako ako náboženský fanatik. Buzerantom môže byť heterosexuál, homosexuál, transsexuál aj Putinofil.
Buzerant je jednoducho typ človeka, ktorý je novodobým inkvizítorom. Osobuje si právo hodnotiť iných ľudí podľa toho, nakoľko sú takí, akým je on sám. Buzerant sa považuje za Archimedov pevný bod, okolo ktorého sa má točiť celá zemeguľa. Či už sa to ostatným páči alebo nie.
Medzi svojimi priateľmi mám veľa ľudí, ktorí zastávajú odlišné názory, ako mám ja. Často na káve debatujeme alebo sa aj hádame. Cítime sa pritom dobre, pretože rešpektujeme jeden druhého. Bavíme sa spolu ako slobodní ľudia so slobodnými ľuďmi. Vieme, že ak má niekto iný názor, ešte nemusí byť brzdou pokroku alebo šľachtiteľom zárodkov budúceho terorizmu.
Môj odkaz buzerantom znie: Pýcha predchádza pád. A intelektuálna hlúposť sa nedá prekryť hlasitým vynucovaním súhlasu.