Ondrej “Veľký”. Muž s brežnevovským obočím v pozadí.

  • 15.9.2014
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 12823
Postavy a postavičky

V prvých dvoch textoch o histórii slovenského odpočúvania sme sa venovali príslušníkom bezpečnostných zložiek. Dnes prišiel čas zaoberať sa niekým, kto hrá v slovenskom odpočúvaní ešte dôležitejšiu úlohu.

Ondrej Kamas nemá s Leonidom Iljičom Brežnevom spoločné iba výrazné obočie. Rovnako ako Leonid Iljič sa aj Ondrej Kamas dokázal držať vo svojom “fachu” na úplnom vrchole takmer dvadsať rokov. A rovnako ako Leonid Iljič sa vo svojom odbore dostal na úplný vrchol “palácovým” prevratom.

Keď v roku 1995 získala SIS svoj odpočúvací systém, dodala jej ho firma Technopol. V Technopole mal túto obchodnú operáciu na starosti práve Ondrej Kamas.  Za riaditeľovania Ivana Lexu v SIS pôsobil Kamas v Technopole ako námestník a  v rokoch 1996 až 1998 ako člen predstavenstva.

Na jeseň 1998 však založil Ondrej Kamas vlastnú firmu SIGIN, a.s. a Technopolu obchody spojené s odpočúvacím systémom prebral. Po opätovnom nástupe Vladimíra Mitra do čela SIS začala Kamasova firma SIGIN servisovať odpočúvací systém. V roku 1999 zrealizovala jeho posledný väčší upgrade. A odvtedy Kamas dlhé roky zabezpečoval technickú podporu odpočúvacieho systému nielen pre SIS ale aj pre policajný zbor. Vykazoval sa aj dobrými kontaktami na “vojakov”, pre ktorých realizoval niektoré záležitosti. 

Za posledných devätnásť rokov sa na Slovensku vymenilo šesť vlád ale technickú podporu odpočúvaciemu systému napriek opakovaným podozreniam na nelegálne odpočúvanie neustále vykonáva Ondrej “Veľký”. Vykazuje obdivuhodnú schopnosť prežiť. Čiastočne je táto schopnosť daná tým, že dlhé roky profesionálne “ošetroval” vzťahy s “technikmi” v SIS aj v polícii. Toto “ošetrovanie” si netreba predstavovať ako úplatky. V prostredí sa skôr hovorí o tom, že išlo o pozornosti pri narodeninách či pozvania na odborné konferencie v zahraničí. Zjednodušene by sa dalo povedať, že SIGIN pracoval so svojimi odberateľmi podobne profesionálne, ako štandardne postupujú farmaceutické firmy vo vzťahu k lekárom predpisujúcim lieky.

Iba priazeň technikov obsluhujúcich odpočúvací systém však Kamasovu dlhovekosť vysvetliť nedokáže. Počas dvoch Dzurindových vlád bol Ondrej ”Veľký” v priazni Vladimíra Mitra a Igora Cibulu.  Práve Igor Cibula bol v médiách označený za toho, kto mal nelegálne odposluchy údajne distribuovať. Počas riaditeľovania generála Pittnera v SIS sa dá prežívanie SIGINu vysvetliť aj zotrvačnosťou. Ale po nástupe prvej vlády Roberta Fica a Jozefa Magalu do funkcie riaditeľa SIS možno za pokračovaním SIGINu ako technického podporovateľa odpočúvacieho systému vidieť skutočnosť, že sa mu podarilo nájsť novú “strechu”. A týmto silným mužom, ktorý dokázal “podržať” SIGIN aj v nových časoch, nemá byť údajne nikto iný ako Miroslav Výboh.

Budúci rok by mal Ondrej Kamas osláviť dvadsiate výročie svojho manželstva so slovenským odpočúvacím systémom. Zlé jazyky však hovoria, že toto manželstvo sa oslavy “porcelánovej svadby” už nedožije, pretože sa skončí rozvodom. Odpočúvací systém SIS sa podľa dobre informovaných zdrojov “zaľúbil” do niekoho iného, mladšieho, plného sily. A možno to bolo naopak: Niekomu mladšiemu, plnému sily sa zapáčil odpočúvací systém SIS. A tomu istému sa údajne zapáčil aj odpočúvací systém na ministerstve vnútra, a preto mu nevyhovuje, ak by bol už zakúpený odpočúvací systém spustený.

Odpočúvací systém je vo všeobecnosti veľmi citlivou záležitosťou. Tak ako pohyb kadmiových tyčí dokáže zvýšiť výkon jadrového reaktora, pohyby okolo odpočúvacieho systému dokážu “nažhaviť” tých, ktorí majú s odpočúvacím systémom spojené svoje záujmy. Tí, ktorí doteraz odpočúvací systém využívali vo svoj prospech, si veľmi dobre uvedomujú o akú “zbraň” môžu prísť. A navyše ide o “zbraň”, o ktorej používaní za posledných dvadsať rokov neexistujú podrobné záznamy.

Nový odpočúvací systém je auditovateľný, a preto je vylúčené jeho využitie ako “bejzbolky”, ktorou sa dajú nepriatelia mlátiť po hlave. Tí, ktorí boli doteraz starým odpočúvacím systémom “mlátení” po hlave, sa môžu novému odpočúvaciemu systému len tešiť. Na druhej strane tí, ktorí doteraz odpočúvací systém využívali ako svoju “bejzbolku”, prídu o konkurečnú výhodu, bez ktorej sa im bude ťažko robiť biznis či politika.

P.S. Na Slovensku bolo obdobie, keď sa všetci konkurenti Penty a Jaroslava Haščáka čudovali, ako je možné, že s Pentou a s Haščákom prehrávajú všetky dôležité tendre a súťaže. Samozrejme tým nenaznačujem, že by Haščák mohol mať k dispozícii informácie z nelegálnych odposluchov vzhľadom na svoje dobré vzťahy s Lexovcami do roku 1998 a vzhľadom na vzťahy s Igorom Cibulom po roku 1998. To považujem iba za fámy. Určite bude pravdou to, čo v rozhovoroch spomínal Haščák, že Penta postupuje na základe analýz a Tkáč, Jakabovič a ďalší iba intuitívne.

P.P.S. Počas môjho pôsobenia na ministerstve vnútra sa na mňa pokúsil nakontaktovať anonymný zdroj, ktorý mi ponúkol zabezpečenie nelegálneho odpočúvania. Túto skutočnosť som vyhodnotil ako provokáciu, nahlásil som ju kompetentným a na snahy o kontakt som nereagoval. Pre fajnšmekrov uvádzam “cenník”, ktorý mi vtedy pri pokuse o nakontaktovanie bol zaslaný:

Prepis telefonických hovorov: 600 euro za deň hovorov

Prepis SMS: 600 euro za deň

Výpis hovorov: 300 euro za týždeň výpisov

Výpis SMS: 300 euro za týždeň výpisov SMS

Kontrola, či je čislo odpočúvané: 200 euro

Ak máte info, napíšte mi, či bol takýto cenník v tom čase reálny:)


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook