Prečo som chcel byť samurajom
- 17.9.2012
- Ignác Milan Krajniak
- Čítanosť: 4604
Viera a prístup k životu
Kto by nechcel víťaziť nad presilou protivníkov podobne ako Bruce Lee alebo Jet Li? Komu by neimponoval pokoj filmového samuraja Tošira Mifuneho, s akým porážal početnejších súperov vo filmoch Akiro Kurosawu? Priznám sa, že ako mladému mužovi mi veľmi imponovali ázijské bojové umenia. Po roku 1989 sa dostalo na náš trh množstvo literatúry o kung fu, wu shu, tai chi, aikido alebo kendo. Navyše sa v Bratislave ako huby po daždi vyrojili školy jednotlivých bojových umení. Viaceré z nich som vyskúšal. Najprv sa mi najviac páčili čínske školy. Ale neskôr som podľahol čaru japonského šermu. Nešlo ani tak o samotné fyzické cvičenie. Inšpirovala ma najmä filozofia a etika stojaca za bušido. Hľadal som v nich návod, ako správne žiť. Akýmsi ideálom muža, ktorý som chcel vtedy nasledovať, bol pre mňa japonský samuraj.
Najväčším samurajom v histórii bol Mijamoto Musaši. Narodil sa v roku 1584. Svoj prvý súboj na život a na smrť vyhral ako 13 ročný. Potom porážal jedného protivníka za druhým a keď sa mu už nechcelo vyhrávať ľahko, bojoval proti iným drevenými mečmi alebo bambusovými palicami. Musašiho konečné skóre bolo 59 víťazstiev, jedenkrát nerozhodne. Jediný nerozhodný súboj zviedol Musaši s Musom Genesukem. Aj toho Musaši najskôr porazil ale nezabil ho. Genesuke roky trénoval a potom vyzval Musašiho opäť. V priebehu boja Musaši súboj ukončil a uznal, že Genesukeho obranu nie je schopný prelomiť.
Posledný súboj na život a na smrť absolvoval Mijamoto Musaši ako 29 ročný. Vtedy ho súboje prestali baviť a odvtedy sa iba veľmi zriedka nechal nahovoriť, aby dal niekomu priateľskú lekciu. Zostávajúcich 30 rokov života prežil Musaši prevažne utiahnutý do ústrania. Mesiac pred smrťou napísal svoju jedinú knihu – Knihu piatich kruhov. Sám Musaši sa o nej vyjadril ako o sprievodcovi pre mužov, ktorí sa chcú naučiť stratégii.
Musaši sa snaží budúcich adeptov „cesty stratégie“ naučiť ako byť úspešný. V boji aj v živote. Svoje princípy formuluje tak, aby bojovník uspel v súbojoch jeden proti jednému, jeden proti desiatim ale aj vo veľkom – v súbojoch tisíc proti desaťtisícom. Jeho knihu dnes japonskí študenti čítajú okrem iného ako príručku marketingu a konkurenčného boja. Musaši však pre svojich nasledovníkov zanechal viac ako len „stratégiu úspechu“. Ako dodatok k Knihe piatich kruhov napísal Musaši Dokukódó – akýsi závet pre svojich nasledovníkov. Je to 21 pravidiel, Musašiho „návod na použitie života“,
Musašiho kódex:
- Neprotiv sa tradičným mravom
- Nevyhľadávaj pre seba rozkoše
- Zostaň nestranný uprostred mnohosti javov
- Ber seba samého s humorom a iných vážne
- Po ničom v živote netúž
- Neľutuj, čo si urobil
- Nezáviď druhým v dobrom ani v zlom
- Nech je tvoja cesta akákoľvek, nesťažuj si, keď si ju opustil
- Neohováraj a nekritizuj seba ani druhých
- Nemaj srdce plné pripútanosti ani lásky
- Netúž, nedychti po veciach
- Netúž po peknom príbytku pre seba
- Netúž po dobrom jedle
- Neuľpievaj na starožitnostiach, ktoré budú mať v budúcnosti veľkú cenu
- Nevešti sám pre seba
- Okrem zbraní nevyhľadávaj pre seba na tomto svete žiadne nástroje
- Pokiaľ praktikuješ bušidó (cestu bojovníka), neboj sa smrti
- Netúž po bohatstve na staré kolená
- Cti bohov a budhov ale nebuď na nich závislý
- I keď odvrhneš telo, nezabúdaj na svoju česť
- Neopúšťaj nikdy cestu bojovníka.
Dokukódó je Musašiho kódex bušidó – cesty bojovníka. Bušidó vzniklo ako istá syntéza šintoizmu a budhizmu. Môžeme popísať sedem zásad a päť aspektov:
Zásady:
- Gi: Správne rozhodnutie, správny postoj. Keď musíme umrieť, tak musíme umrieť.
- Ju: Statočnosť zafarbená hrdinstvom.
- Džun: Všeobjímajúca láska, dobrosrdečnosť k ľuďom.
- Rei: Správne chovanie, pravdivosť, podstata všetkého.
- Makoto: Úplná úprimnosť.
- Meijo: Česť a sláva
- Čugi: Oddanosť a lojalita
Aspekty:
- Upokojenie emócií
- Pokojná odovzdanosť tvárou v tvár nevyhnuteľnosti
- Sebaovládanie v každej situácii
- Bližší vzťah k smrti než k životu
- Čistá chudoba.
Už 20 rokov je Musašiho “Kniha piatich kruhov” mojím spoločníkom. Prečítal som ju už veľakrát a stále mám pocit, že je viac toho, čomu nerozumiem, než toho, čomu rozumiem. Pre pochopenie malý úryvok:
„Jedno seknutie. Môžeš zvíťaziť, s istotou, s energickým „jedným seknutím“. Pokiaľ sa nenaučíš stratégiu dobre, je ťažké ho zvládnuť. Ak trénuješ dostatočne v tejto technike, stratégia „príde“ z tvojho srdca a budeš môcť vyhrať podľa svojej vôle. Musíš usilovne trénovať.“
Odseky tejto knihy sa často končia podobnými Musašiho poznámkami: Toto dobre naštuduj … Ak toto nepochopíš, nemá zmysel, aby si čítal ďalej … Pochopenie tohto je úplne zásadné … Čas od času sa ku Knihe piatich kruhov vraciam, a niekedy s potešením zisťujem, že rozumiem ďalšiemu odseku. Kniha piatich kruhov je pre mňa jedným z príkladov, že poznanie môže byť dobrodružstvom.
Dokukódó. Bušidó. Harmónia tela a ducha. Cesta zmysluplného života. A predsa … Napriek tomu, že ma hľadanie podľa Musašiho napĺňalo a inšpirovalo, nenašiel som taký pokoj duše, aby ma čosi nehnalo hľadať ďalej. Pri rozmýšľaní o prvom pravidle Dokukódó “Neprotiv sa tradičným mravom” som si v jednom momente uvedomil, že moje mravné korene netvorí zenbudhizmus alebo šintoizmus, ale kresťanstvo. A zrazu som sa na vieru svojich predkov začal pozerať inými očami. Začal som v kresťanstve nachádzať to, čo som predtým hľadal u Musašiho. Cestu k môjmu krstu som popísal v predchádzajúcom blogu. Ale stále som túžil stať sa akýmsi kresťanským samurajom. Postupne som si uvedomil, že kresťanskou “verziou” samurajov boli rádoví rytieri a križiaci, ktorým sa budem venovať vo svojom nasledujúcom blogu.