Som Žid a policajt. Nejde o slobodu slova.

  • 14.1.2015
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 8976
Spoločnosť

Zástupné diskusie o tom, či je niekto Charlie alebo nie, prekryli to podstatné. Ide tu o konflikt civilizácií a nie o slobodu slova.

Pri debatách o tom, či boli karikatúry Charlie Hebdo vtipné alebo nevkusné, či boli karikaturisti hrdinovia alebo nebezpeční provokatéri, sa zabúda na to podstatné. Okrem karikaturistov zabili teroristi v mene Islamského štátu aj štyroch návštevníkov židovského obchodu a policajtov.

Islamskí teroristi neútočili na slobodu slova. Útočili na to, čo si pod našou civilizáciou predstavujú. Ukázali nám, že pohŕdajú pravidlami hry, ktoré sa v našej civilizácii počas stáročí ustálili.

Základným pravidlom našej civilizácie je to, že nikto nemôže niekoho iného len tak zabiť. Lebo sa mu nepáči, lebo s ním nesúhlasí, lebo jeho vláda je zodpovedná za to alebo ono. To je v našej civilizácii neprípustné. 

Islamisti na to zvysoka kašlú. Zabili Židov, policajtov aj karikaturistov, pretože chcú nastoliť v Európe pravidlá Islamského štátu, ku ktorému sa prihlásili. Ich vodca nám vojnu pred niekoľkými mesiacmi vyhlásil, oni v nej bojujú a strieľajú nás. Je im úplne jedno, ako to berieme my. Oni to berú takto.

Islamisti nás chcú zničiť a podrobiť si nás. Nechcú nás pripraviť o slobodu slova ale o všetko: O politickú slobodu, o náboženskú slobodu, o občiansku slobodu, aj o ekonomickú slobodu. A ak sa nepodriadime, tak aj o život.

Koľkýkrát v dejinách Európy zase zabúdame, že na pokoj a mier treba dvoch ale na konflikt a vojnu stačí jeden? Koľkýkrát v dejinách Európy zase zabúdame, že keď nás chce niekto zničiť, nemôžeme mu stále ustupovať?

Civilizácie si nie sú rovnocenné. Naša civilizácia je lepšia ako islamská. Minimálne pre nás v Európe. Napriek všetkému je Európa lepším miestom pre život ako ktorýkoľvek islamský štát. Vážme si to. Máme právo aj povinnosť našu židovsko – kresťanskú civilizáciu brániť.

Preto som Žid a policajt.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook