Spolužitie s Rómami v Plaveckom Štvrtku

  • 19.10.2010
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 3472
Politika

Občania Plaveckého štvrtku slovenskej národnosti sa cítia byť diskriminovaní, pretože musia platiť poplatky za vodu, ktorú spotrebujú a poplatky za odvoz smetí, ktoré vyprodukujú Rómovia z miestnej osady. Obyvatelia osady majú dosť prostriedkov na nákup alkoholu, na platenie elektriny, účtov za mobil a poplatku za príjem satelitnej televízie. Na platenie za vodu a odvoz smetí im údajne prostriedky nepostačujú.

Keď sa starosta obce, pán Slezák, rozhodol znížiť čistú stratu obce tým, že vodu v osade púšťa iba na niekoľko hodín ráno a večer, Rómovia spísali petíciu za odvolanie starostu. Ostatní občania obce spísali okamžite protipetíciu na podporu starostu. Nečudo, veď dlh za vodu z osady dnes činí 9 tisíc euro.

Veľká väčšina obydlí v osade je nelegálnych, časť stojí priamo na plynovode, polovica v ochrannom pásme plynovodu, kde sa podľa zákona nesmie stavať a celá osada stojí v chránenom prírodnom pásme, kde sa takisto nesmie stavať. Starší obyvatelia obce si ešte pamätajú, že na mieste osady bola lúka plná mäsožravých kvetov – jeden z dôvodov ochrany tohto územia.

Obec zastúpená starostom je zodpovedná za to, aby na plynovode nič nestálo. Zjednodušene, ak plynovod vyletí do vzduchu a niekto pri tom nebodaj zahynie, zavrú za to starostu. Nafta Gbely, majiteľ plynovodu, už niekoľko krát vyzval starostu, aby konal. Starosta a obecný stavebný úrad teda vydal búracie povolenia na tie nelegálne stavby, ktoré sa nachádzajú na plynovode alebo v bezprostrednej blízkosti plynovodu. Prokurátor v Malackách vydal proti tomuto rozhodnutiu o búraní protest – z dôvodu toho, že obec nezistila vlastníkov nelegálnych obydlí. To je trochu problém, pretože majiteľov nelegálnych stavieb na list vlastníctva obyčajne nezapisujú. To, že niekto obydlie dlhodobo obýva nie je dôkazom, že toto obydlie aj vlastní. Obec a starosta už našli riešenie, ako podľa zákona napriek tomu majiteľa obydlia zistiť a po splnení všetkých zákonných náležitostí opäť vydajú búracie povolenia. Osobne im držím palce a budem sa im snažiť pomôcť, pretože v právnom štáte nie je mysliteľné, aby ktokoľvek pokračoval vo výstavbe nelegálnych stavieb na cudzom pozemku a smial sa všetkým obyvateľom obce dodržujúcim zákony a platiacim dane a poplatky do očí.

Obyvatelia žijúci v blízkosti osady sa už ani nesnažia pestovať zeleninu na záhradkách. Ich ploty sú obohnané ostnatým drôtom. Starší občania sú prepadávaní na ulici za bieleho dňa. Maloletí Rómovia si na dospelých netrúfnu ale starších dôchodcov len tak zo srandy kopú do zadku – vedia, že ich nebudú vládať dobehnúť.

Keď sa obyvateľka žijúca v dome pri osade snažila zaparkovať auto vo dvore a išla otvoriť bránu, Rómovia jej zatiaľ rozbili okno na aute a ukradli kabelku. Neskôr prejavili aj trochu súcitu a keď ich iná občianka obce išla poprosiť, okradnutej prehodili do dvora aspoň doklady. Keď učiteľka v škole kvôli neslušnému správaniu predvolala do školy matku dieťaťa z osady, táto jej dala za toto „šikanovanie“ pred všetkými zaucho. Starostovi obce sa Rómovia sťažujú, že nemajú kde parkovať autami, keď si idú na obecný úrad pre dávky. Starosta Rómom z osady dlhodobo ponúka možnosť aktivačných prác. Využili ju dvaja.

Minister vnútra Daniel Lipšic dnes navštívil Plavecký Štvrtok na základe podnetu starostu obce a ďalších občanov, ktorí sa na neho v posledných mesiacoch obrátili. Prezrel si nelegálne stavby na plynovode. Dohodol sa so starostom obce, že po správoplatnení búracích povolení bude polícia pri odstraňovaní nelegálnych stavieb asistovať. Taktiež starostu informoval, v ktorých termínoch budú posilnené jednotlivé zložky polície, ktorých úlohou bude prioritne dohliadať na ochranu majetku a zdravia občanov Plaveckého štvrtku.

V Sme som sa pred chvíľou v článku Jána Krempaského dočítal, že posolstvo ministra Lipšica si prišli vypočuť len traja občania. Pán redaktor si zrejme nevšimol, že minister prišiel na rokovanie so starostom a nie na míting. Okrem toho, občania obce sa boja verejne sťažovať na kriminalitu ľudí z osady, pretože títo sa im potom vyhrážajú a hádžu im kamene do okien. Aj dnes sa niektorí občania ukrývali pred kamerami televízií, aby sa nevystavili neskošej odplate.Dočítal som sa tiež, že minister si s Rómami z osady ruku nepodal. Pán redaktor si zrejme nevšimol, že nikto z Rómov mu ruku nepodával. Naopak, mohli sme si vypočuť nadávky, ktoré pre ich vulgárnosť nebudem opakovať. O problémoch, ktoré majú dlhodobo obyvatelia Plaveckého Štvrtku s Rómami z osady, som sa v článku Jána Krempaského nedočítal. Ale na druhej strane som sa zase dočítal o štekote psov, ktorí zúrivo bránili nelegálne stavby. Keby som tam nebol a nepočul rozhovor kolegov pána Krempaského, ktorí sa smiali z toho, že psi pred nami utekajú hneď ako sa priblížime bližšie k „ich“ domácemu obydliu, možno by som aspoň tomuto uveril.

Ako sa asi cítia ľudia z Plaveckého Štvrtka, keď si prečítali Krempaského článok? Čo si asi pomyslia o metafore, ktorá pomenúva novinárov ako „strážnych psov“ demokracie? Mne sa zdá, že pán Krempaský stráži pravdu o spolunažívaní s Rómami rovnako odvážne ako dnes psi v Plaveckom Švrtku strážili nelegálne obydlia.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook