Do útoku! Za Hríba!

  • 17.10.2014
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 14149
Spoločnosť

Penta včera zverejnila zavádzajúcu informáciu, že Jaroslav Haščák a Penta už roky spolufinancujú .týždeň. Cieľom tejto informácie bolo spochybniť dôveryhodnosť a nezávislosť šéfredaktora .týždňa Štefana Hríba.

Túto taktiku používa Penta už roky. Ak ju niekto kritizuje pre ňu obzvlášť nepríjemným spôsobom, snaží sa ho označiť za pokrytca, ktorý s nimi už roky spolupracuje. Iba pripomínam napríklad “vyprážané rezne” u Radičovej, “peniaze”, ktoré zobral od Penty Pavol Pavlík alebo “stretnutie” Penty s Lipšicom. Väčšinou táto taktika “ogrcávania sebou samým” funguje, pretože pri šírke Haščákových záujmov ťažko nájsť niekoho, kto by sa za posledných 20 rokov s niekým z Penty nestretol.

Stanovisko Štefana Hríba k vyjadreniu Penty si môžete prečítať na webovej stránke .týždňa a každý čitateľ si môže urobiť svoj vlastný názor. Možno vám k vytvoreniu názoru pomôže aj informácia, ktorá v penťáckom tweete nebola: Že Haščák chcel od Hríba .týždeň kúpiť a Hríb to odmietol.

Rád by som ale k spochybňovaniu dôveryhodnosti a nezávislosti Hríba uviedol svoj názor.

Štefan Hríb novinársku nezávislosť nedeklaruje. On ňou žije. A je ochotný pre ňu prinášať aj osobné obete. Keď sa v čase vrcholiacej krízy dostal .týždeň do finančných problémov, Hríb založil svoj byt a vzal si úver, aby mohol zaplatiť výplaty svojím redaktorom. Hríb dodnes túto hypotéku spláca.

Štefan Hríb nemá svojho “Fulmeka”, ktorý by za neho riešil zháňanie peňazí a on by sa ako šéfredaktor venoval iba časopisu. Časopis .týždeň a jeho ľudia závisia iba na Hríbovi. A on sa túto zodpovednosť snaží niesť najzodpovednejšie ako vie a vládze.

Štefan Hríb vydáva už desať rokov časopis, ktorý umožňuje viac ako tuctu novinárov slobodne vykonávať svoju profesiu. V redakcii .týždňa vládne taká podniková kultúra, ktorá umožňuje jednotlivým redaktorom publikovať aj názory priamo polemizujúce s názormi Štefana Hríba – ako sa to stalo napríklad v kauze Bezák.

Kiežby sme mali ešte desať takýchto Hríbov, ktorých časopisy by prichýlili ďalších sto novinárov, aby mohli slobodne a nezávisle písať. Mimochodom, pokusy o vydávanie nebulvárnych týždenníkov na Slovensku sa niekoľkokrát zopakovali. Všetky skrachovali. Iba Hríbov .týždeň prežil.

Držím ti, Štefan, palce. Nech sa teba aj .týždňu darí minimálne ďalších desať rokov a nech sa vám darí vaše aktivity rozširovať. Všetkým sráčom navzdory.

Stratégia “zadržiavania” nikdy nefungovala. Do útoku!

P.S: Musím sa priznať, že aj ja “spolufinancujem” .týždeň, a preto som v tejto kauze zaujatý. Tiež som si objednal viac predplatných. Aj keď o trochu menej kusov ako Haščák. Podľa svojich možností. Konkrétne štyri.

P.P.S: Musím tiež priznať, že Hríb vie byť neznesiteľný diskutér a často sa s ním “do krvi” hádam. Okrem toho si myslím, že sa často mýli a robí chybné úzávery. Ale viem, že píše a hovorí, čo si naozaj myslí.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook