Výzva! Zachráňme denník Sme pred Pentou.

  • 2.10.2014
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 9254
Spoločnosť

Šéfredaktor SME Matúš Kostolný dnes napísal, že denník SME vznikol z túžby po slobode a Penta z túžby po zbohatnutí. Pokus o prevzatie denníka SME Pentou označil ako pokus o znásilnenie.

Súhlasím s Matúšom a nechce sa mi iba čakať na to, či a kedy k znásilneniu SME Pentou príde. Viem, že redakcia SME robí všetko, čo môže, aby sa pred Pentou zachránila. Ale je tu ešte jedna vec, ktorá sa urobiť dá a redakcia SME sa o ňu nepokúsila. Obrátiť sa s prosbou o pomoc na nás, čitateľov. Terajších aj minulých.

Podľa zverejnených informácií ponúkla Penta za 50 percentný podiel vo vydavateľstve Petit Press 15 miliónov euro. Je to omnoho viac peňazí, než akú má tento podiel trhovú hodnotu. Je to veľa peňazí.

Predpokladajme však, že SME má 50 tisíc angažovaných čitateľov. Aby sa týchto 50 tisíc angažovaných čitateľov vyzbieralo na 15 miliónov euro, musel by každý v priemere prispieť sumou 300 euro. Tristo euro je pre bežného čitateľa SME takisto veľa peňazí, ale určite existujú terajší alebo bývalí čitatelia SME, ktorí si môžu dovoliť prispieť aj väčšou sumou.

Navrhujem Matúšovi Kostolnému, Lukášovi Filovi, Konštantínovi Čikovskému a ďalším z redakcie SME, aby okamžite založili účet v banke, na ktorý budú môcť angažovaní čitatelia SME posielať peniaze. Máme ešte 6 dní a bankové prevody sú dnes rýchle. Samozrejme doporučujem, aby Matúš Kostolný nezriadil tento účet v Privatbanke alebo v Prima banke:)

Navrhujem Matúšovi Kostolnému a spol., aby zverejnili výzvu, ktorá by mohla znieť napríklad takto:

“Hľadáme 50 tisíc angažovaných občanov, ktorí sa chcú stať spolumajiteľmi SME.

Hľadáme 50 tisíc angažovaných občanov, ktorým záleží na pluralite médií na Slovensku”.

Čo sa môže stať? Sú tri možnosti.

1. Vyzbiera sa málo peňazí. Ale aspoň budeme vedieť ako na tom sme. Vyzbierané peniaze sa vrátia naspäť čitateľom SME.

2. Vyzbiera sa dostatok peňazí na to, aby sme mohli kúpiť 50 percentný podiel v SME. Matúš Kostolný a spol. by mali potom založiť akciovú spoločnosť “Čitateľov SME”, v ktorej bude mať každý taký podiel, akým prispel na kúpu 50 percent akcií Petit Pressu. Denník SME bude fungovať ďalej tak ako doteraz, aj keď s väčšou zodpovednosťou voči čitateľom.

3. Vyzbiera sa zaujímavá suma peňazí, ale na záchranu SME pred Pentou to stačiť nebude. Potom by Matúš Kostolný a spol. mohli založiť akciovú spoločnosť “Angažovaných čitateľov”, ktorá bude vydávať nový denník, hoci iba internetový. Na štart tohto denníku sa použijú vyzbierané peniaze.

Myslím si, že už nie je na čo čakať. Treba bojovať až do konca a vyskúšať všetky možnosti. Prinajhoršom to nevyjde.

Za seba, ako bývalého čitateľa denníka SME, bývalého blogera na sme.sk, ale ešte stále čitateľa sme.sk, môžem povedať len toľko:

Ideologické názory denníka SME mi nie sú blízke, práve naopak. Ale záleží mi na pluralite a slobode médií na Slovensku. Preto dávam verejný prísľub, že ak bude zriadený účet, na ktorý budú môcť čitatelia SME prispieť na záchranu SME, pošlem prvých tisíc euro. A budem presviedčať aj priateľov, aby takisto poslali peniaze. Každý podľa svojej úvahy a podľa svojich možností. A možno budeme príjemne prekvapení.

Viac momentálne urobiť neviem. Matúš, Lukáš, Konštantín, ste na ťahu.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook