Gorila, zatvrdenie tváre a cesta do Jeruzalema.

  • 14.10.2014
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 17415
Viera a prístup k životu

Niekedy sú v živote človeka situácie, kedy sa musí rozhodnúť. Pričom vie, že jeho rozhodnutie bude mať svoje dôsledky. Nepríjemné dôsledky.

Keď bol koncom roka 2011 zverejnený spis Gorila, viacerí konkrétni ľudia sme museli urobiť konkrétne rozhodnutia. Daniel Lipšic, a aj ďalší ľudia na ministerstve vnútra a v policajnom zbore sme si museli zodpovedať otázku, či má zmysel začať Gorilu nanovo vyšetrovať.

Mali sme už skúsenosť, že prvé vyšetrovanie Gorily bolo zahraté do autu. Úrad boja proti korupcii pod vedením súčasného policajného prezidenta Tibora Gašpara dokonca nechal spis Gorila skartovať. Zvukový záznam Gorily nechala skartovať SIS. Na konci roka 2011 teda išlo o to, či sa opäť pokúsiť bojovať s veternými mlynmi. Vedeli sme, že ak sa o to pokúsime, tlaky proti nám budú obrovské.

Som si istý, že bolo dobre, že sa Gorila začala opäť vyšetrovať. V krátkom čase sa podarilo zaistiť pomerne veľa dôkazov, ktoré sa už nebudú dať jednoducho skartovať. Existuje šanca, že ak sa politická situácia zmení, vyšetrovanie Gorily sa bude dať dotiahnuť do konca.

Osobne som veľmi dobre vedel, že sa ma pokúsia do Gorily zatiahnuť. Vedel som, že žiadne logické argumenty platiť nebudú. Preto som bol pripravený z ministerstva vnútra odísť, aby som nebol pre vyšetrovanie Gorily zbytočná záťaž. Čo sa aj stalo.

Pre tých, ktorí Gorilu nečítali, Haščák ma v nej koncom roka 2005 spomína. V tej súvislosti, keď vymenúva viacerých ľudí, ktorí by mali v budúcnosti tvoriť “novú väčšinu” v Prezídiu Fondu národného majetku a mali by konať v prospech Penty. Z toho mimochodom vyplýva, že “starú väčšinu” konajúcu v prospech Penty som netvoril, keďže dovtedy sa moje meno nespomínalo.

Lenže, chyba lávky. KDH začiatkom roka 2006 odišlo z vlády a ja ako nominant KDH som odišiel z FNM. Ak by som aj chcel konať v záujme Penty, nemal som to ako stihnúť. Pre záznam ešte dodávam, že na rozdiel od desiatok iných ľudí ma nikto v Gorile nespomína v súvislosti s úplatkami ani žiadnymi províziami. Keď si v tom čase Gorilu prečítal kamarát, ktorý sa dobre orientuje vo svete slovenského biznisu, gratuloval mi, že som sa “nezamočil”.

Pokus o zatiahnutie do Gorily bol však iba začiatok. Mimochodom, túto taktiku použila Penta aj voči Sulíkovi, Radičovej a ďalším. Od začiatku roka 2012 začali “odvetné opatrenia” voči Danielovi Lipšicovi, mne a ďalším ľuďom z ministerstva vnútra, za ktorých pôsobenia sa Gorila opäť otvorila. Začali sa vyrábať a zverejňovať falošné spravodajské spisy. “Narodili” sa falošní blogeri a vznikli anonymné stránky. A okamžite po zmene vlády v roku 2012 začali na Lipšicovi, mne a ďalších robiť policajti z Prezídia policajného zboru. A aj niektorí ľudia z prokuratúry.

Ich mená časom zverejním a popíšem ich vzťahy, väzby a zaujímavosti z minulosti. Už aj preto, lebo cez viacerých ľudí sme dostali odkazy, ako sa Haščák zo súčasného vyšetrovania Gorily smeje. Smeje sa preto, že údajne vie o každom vyšetrovacom úkone. Možno sa dostanem aj k tomu, koho Haščák s láskou nazýva “môj Arabelin čarovný prsteň”,  pretože daný človek urobí všetko, čo mu Haščák povie. Vrátane stíhania za odpočúvací systém.

Od obnovenia vyšetrovania Gorily sa spojili záujmy ľudí profitujúcich z dier starého odpočúvacieho systému a záujmy ľudí z Penty. Spojilo sa “príjemné” s “užitočným” a výsledkom tejto symbiózy bolo obvinenie v súvislosti s nákupom nového odpočúvacieho systému.

O pravdu a fakty v kauze odpočúvacieho systému nejde. Ide o to, aby sa na Slovensku udržalo “podnikateľské” a bezpečnostné status quo. My, ktorí sme sa pokúsili existujúce “teplúčko a smrádeček” narušiť, máme byť exemplárne potrestaní. Ako sa vyjadrili ľudia z Einsteinovej: “Tento projekt nemá žiadne časové ani finančné obmedzenie.”

Napriek tomu nič neľutujem. Pokojne prijímam to, čo bolo, to, čo je, a to, čo bude. Pomáha mi pri tom moja viera.

Často si za posledné obdobie spomínam na jednu pasáž z Nového zákona. Na minuloročných duchovných cvičeniach ma môj priateľ “múdry starec”, ktorý nás duchovnými cvičeniami doprevádzal, upozornil na Lukáša 9, 51. Bežne sa táto pasáž prekladá nasledovne:

“Keď sa napĺňali dni, v ktoré mal byť vzatý zo sveta, pevne sa rozhodol ísť do Jeruzalema.”

“Múdry starec” ma vtedy upozornil, že sa dá použiť aj iný preklad:

“Keď sa napĺňali dni, kedy mal byť povýšený, zatvrdil si tvár ako z bronzu a rázne sa vybral do Jeruzalema”.

Na tomto mieste sa evanjeliá a Ježišov život preklápajú do novej fázy. Dovtedy Ježiš najmä vyučoval a uzdravoval. Ale teraz sa vybral do Jeruzalema s tým, že veľmi dobre vedel, čo ho tam čaká. Vedel, že jeho rozhodnutie ísť do Jeruzalema bude mať svoje dôsledky. Preto si “zatvrdil tvár”. Aby sa pripravil na to, čo príde, keď bude napĺňať svoje poslanie.

Ak chceme byť Kristovými nasledovníkmi, mali by sme byť ochotní “isť za ním do Jeruzalema”. Ak túžime po spravodlivosti, mali by sme byť pripravení znášať dôsledky. Tak ako ich bol pripravený znášať Kristus.

Som len slabý a hriešny človek. Nie som žiaden vzor cností a spravodlivosti. Ale myslím si, že sa všetci môžeme od Krista učiť a inšpirovať sa ním. 

Mám 41 rokov a doteraz som žil šťastný život. Som zaň Bohu vďačný. Nastal čas vracať životu a Bohu, čo mi daroval.

Ako napísal sv. Augustín: “Štát, ktorý nie je postavený na spravodlivosti, sa zmení na bandu zlodejov.” Myslím si, že by na Slovensku mala platiť aspoň elementárna spravodlivosť. Niekto by sa mal o to aspoň pokúsiť. Keď už nikto iný, tak aspoň posledný križiak.

A tak som si “zatvrdil tvár” a rázne som vykročil do svojho “Jeruzalema”. Vedomý si všetkých dôsledkov, ktoré to môže a bude mať.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook