Haščák, Lexa, Paška a ich spoločné koníčky. Penta story 17.

  • 7.12.2014
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 35607
Mordor Penta

Jaroslav Haščák a Ivan Lexa majú spoločného koníčka. Obrazne aj doslovne. Tým doslovným spoločným koníčkom je ich láska ku koňom. Ivan Lexa vlastní známy jazdecký areál Rozálka v Pezinku. Pred nejakým časom ho tam bol pozrieť počas jazdeckých pretekov aj jeho priateľ Jaroslav Haščák. Táto informácia bola zverejnená v médiách aj s bohatou obrazovou dokumentáciou.

To, čo ešte nebolo zverejnené, je skutočnosť, že Lexa a Haščák majú pravdepodobne spoločného aj obrazného “koníčka”. Je ním ing. Radovan Šillo.

30. marca 1992 bola do obchodného registra zapísaná spoločnosť Vespecom s.r.o., v auguste 1992 premenovaná na IRI s.r.o. Spoločníkmi v nej boli rovným dielom Imrich Vesprémy z Dunajskej Stredy, Jozef Šillo z Bratislavy, Igor Šillo z Kostolnej pri Dunaji a Radovan Šillo z Kráľovej pri Senci.

V roku 1996 spoločnosť IRI navýšila základné imanie a približne tretinovým spoločníkom sa stal Vladimír Lexa. V júli 1998 sa spoločnosť IRI s.r.o. zmenila na akciovú spoločnosť s akciami na doručiteľa a v auguste 1998 sa základné imanie spoločnosti sa zvýšilo z jedného milióna korún na 14,2 milióna korún.

Predsedom predstavenstva IRI a.s. bol od roku 1998 Vladimír Lexa a členmi predstavenstva sa stali Radovan Šillo a Imrich Vesprémy. V roku 1999 vymenila Vesprémyho v predstavenstve Edita Lexová.

Členmi dozornej rady IRI a.s. sa v roku 1998 stali Jozef Šillo, Igor Šillo a Tatiana Mäsiarová (pravdepodobne dcéra Vladimíra Lexu). V roku 1999 boli Jozef Šillo a Igor Šillo vymenení Vladimírom Lexom mladším a Vierou Šafárikovou.

Konsolidácia lexovských firiem

Spoločnosť IRI a.s. sa teda stala jednou z vlajkových lodí rodiny Lexovcov. V predstavenstve IRI a.s. neskôr figuroval aj Ivan Lexa a Ivan Lexa mladší.

Do spoločnosti IRI sa postupne vlievali iné firmy personálne prepojené a blízke Lexovcom, ako napríklad GUMON AGROFOREST v roku 2008. Do tejto firmy však bola ešte predtým včlenená spoločnosť RYBOCHOV STUPAVA s.r.o. 

V roku 2009 bola do spoločnosti IRI AGROFOREST (zmena názvu po zlúčení s GUMON AGROFOREST) včlenená spoločnosť WQ invest a.s. Firma WQ invest zase vznikla rozdelením spoločnosti Prvá staromestská a.s. na PPK invest (neskôr premenovaný na WQ invest) a na Realitná staromestská a.s. – jej majiteľom je bývalý člen Výkonného výboru FNM za HZDS Ján Porvazník. Do spoločnosti WQ invest bola v roku 2007 včlenená aj ďalšia lexovská firma BLAXIN, a.s.

Spoločnosť IRI AGROFOREST zanikla v januári 2014. Včlenila sa do firmy TATRA UNITED CORPORATION, a.s., kde je Ivan Lexa predsedom dozornej rady. Do “TATRY” bola v roku 2007 včlenená spoločnosť Hotelová investičná spoločnosť, a.s., v roku 2009 Global Partners 1949, a.s., v roku 2012 INTERNATIONALE s.r.o., a v roku 2013 Magnólia, a.s.

Do Hotelovej investičnej spoločnosti boli ešte predtým včlenené firmy Priemyselné združenie s.r. o. a TERMOKOV, a.s.

Majiteľom INTERNATIONALE s.r.o. boli okrem iných aj dve schránkové firmy z Cypru a Britských panenských ostrovov: LUMIR INVESTMENTS LIMITED a BL0WERS & S0NS LTD.

Do spoločnosti Global partners 1949, a.s. boli predtým včlenené firmy R 49, a.s. a EAGLE SLOVAKIA, s.r.o. Do R 49, a.s. bola ešte predtým včlenená firma BSRS – správcovská s.r.o. Spoločnosti EAGLE SLOVAKIA bola vlastnená firmou HARVARD REAL ESTATE COMPANY, s.r.o., a potom aj schránkovou firmou EAGLE INVESTMENT INTERNATIONAL LLL so sídlom v Delaware, USA.

Celá táto vetva lexovských firiem súvisí s adresou Tolstého 9 v Bratislave. Táto adresa je známa z kauzy VÚB kupón. Vo firmách vystupuje Ing. Miroslav Vavrina, ktorý je považovaný za bývalého účtovníka rodiny Lexovcov. Jeho úlohou údajne malo byť po porážke HZDS vo voľbách v roku 1998 zabezpečiť správu majetku rodiny Lexovcov, jeho vyvedenie na schránkové firmy v zahraničí, a tým jeho ochranu pred novou politickou mocou. Podľa televízie Markíza mal byť práve Vavrina tým, ktorý sa zaručil za Ivana Lexu na úteku, keď sa ten snažil získať občianstvo na Bermudských ostrovoch.

Aktuálnou “matkou matiek” spoločností rodiny Lexovcov je TATRA UNITED CORPORATION, a.s.

Viac ako pätnásťročná konsolidácia firiem rodina Lexovcov tým bola pravdepodobne ukončená. Desiatky spolupracujúcich firiem sa postupne zliali do jednej. Hra na schovávačku skončila. Rodina Lexovcov sa už štátu nebojí.

Lekárnici

V roku 2004 vznikla na Slovensku spoločnosť Mirakl, a.s. Táto spoločnosť bola určená na expanziu Penty v zdravotníctve. V jej predstavenstve pôsobil partner Penty Eduard Maták, ale aj náš starý známy Marián Krajňák. Niekoľko rokov bol predsedom predstavenstva Miraklu Adrián Vodilka, ktorý bol aj konateľom viacerých lekární Dr. Max, ktoré pod Mirakl patrili.

Dnes Adrián Vodilka pôsobí niekde inde. Nedávno sa stal známym z kauzy piešťanského predraženého CT a z firmy MEDICAL GROUP SK, v ktorej je dnes členom dozornej rady.

Majiteľom penťáckeho “zázraku” – firmy Mirakl – bol Slovenský investičný holding, teda premenované VSŽ. Áno, vidíte dobre. Expanzia Penty v zdravotníctve bola financovaná aj z peňazí VSŽ. Po odchode zbytkov VSŽ na Cyprus sa stal majiteľom Miraklu postupne FORSONO HOLDINGS LIMITED z cyperskej Nikózie, Dr. Max Holding B.V. z holandského Amsterdamu a nakoniec PHARMAX HOLDINGS LIMITED z cyperského Limassolu.

Mirakl postupne pre Pentu získal do správy 136 lekární v 30 mestách na Slovensku. V roku 2011 dokúpila Penta sieť 40 lekární firmy DOMOV ZDRAVIA z Košíc. A ako konateľ týchto lekární figuroval ing. Radovan Šillo. Ten Radovan Šillo, ktorý do roku 2004 pôsobil v predstavenstve spoločnosti IRI, a potom ho nahradil Ivan Lexa. Radovan Šillo posôbil aj vo viacerých iných firmách prepojených s rodinou Lexovcov.

Na tom by nebolo nič obzvlášť výnimočné. Veď Šillo mohol predať svoje alebo lexovské lekárne Pente. Lenže Radovan Šillo pôsobí v dozornej rade akciovky DOMOV ZDRAVIA dodnes.

Otázky a špekulácie

1. Je Adrián Vodílka, ktorý pôsobil vo viacerých penťáckych firmách s Mariánom Krajňákom, Eduardom Matákom, Miloslavom Haščákom, a ktorý dnes pôsobí v MEDICAL GROUP SK, iba šikovným manažérom, ktorý má zhodou okolností dôveru Penty a Pavla Pašku súčasne?

2. Chráni Adrián Vodilka záujmy Penty v MEDICAL GROUP SK?

3. Je Adrián Vodilka jedným z “dôsledkov” rokovania Roberta Fica a Jaroslava Haščáka v byte na Vazovovej, kde Fico odkázal Haščáka na Pašku ako na toho, s kým majú rokovať o svojich záujmoch v zdravotníctve?

4. Je Radovan Šillo iba šikovným manažérom, ktorý má zhodou okolností dôveru Jaroslava Haščáka a Ivana Lexu súčasne?

5. Je Radovan Šillo “človekom” Ivana Lexu a teraz stráži jeho záujmy v zdravotníckom biznise Penty?

6. Je Ivan Lexa utajeným partnerom Penty dodnes a časť peňazí, ktoré Penta už roky spravuje, patrí v skutočnosti jemu?

7. Je to všetko iba náhoda?

Na tieto otázky zatiaľ neviem dať presnú odpoveď. V tejto fáze si na ne musí každý z nás skúsiť odpovedať sám.

Poznámka

Pred nejakým časom som dostal informáciu, že nejaký Révaj blízky rodine Lexovcov sa začal o mňa zaujímať a zbierať o mne dáta. Túto informáciu som dostal tesne pred tým, ako som dostal echo, že mi hrozí “nehoda”. Neviem túto informáciu v tomto čase potvrdiť ani vyvrátiť. Ale všimol som si, že v orgánoch lexovských firiem figuruje istá Ing. Anna Revajová. Ide o nejakého jej príbuzného? Alebo že by išlo o Šillovho krajana Révayiho z Kráľovej pri Senci? Zatiaľ neviem. Ak zistím niečo zaujímavé, budem vás informovať.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook