Kennedy. Prezidentom vďaka volebnému podvodu.
- 3.4.2015
- Alexej Dobroľubov
- Čítanosť: 8482
Politika
Duel Nixon – Kennedy v roku 1960 bol pravdepodobne najslávnejším súbojom o amerického prezidenta v histórii. Traduje sa, že o víťazstve Kennedyho rozhodla televízna debata s Nixonom, na ktorú sa lepšie pripravil Kennedy.
Tento slávny mýtus má menšiu trhlinu. Víťazstvu prvého katolíka pomohli aj postupy, ktoré by dnes boli asi všade označené za volebný podvod.
Kennedy vyhral nad Nixonom o 113 000 hlasov. O aký tesný súboj išlo, si vieme lepšie predstaviť, ak si uvedomíme, že Kiska nad Ficom vyhral o 413 000 hlasov.
V americkom systéme však nie je podstatné vyhrať v celkovom počte hlasov. Ak sa chce niekto stať americkým prezidentom, musí vyhrať v jednotlivých amerických štátoch. Za víťazstvo v každom štáte dostane kandidát príslušný počet voliteľov z celkového počtu 537, ktorí nakoniec prezidenta zvolia.
Kennedy napríklad vyhral v štáte New York a dostal za to 32 voliteľov. Nixon zase vyhral v Kalifornii a dostal za to takisto 32 voliteľov. O prezidentovi nakoniec rozhodli dva veľké štáty – Illinois a Texas.
Illinois
V Illinois vyhral Nixon v 92 z 101 volebných obvodoch. Ale celkovo prehral o 8.858 hlasov a 27 voliteľov dostal Kennedy. Ako je to možné?
Otec budúceho prezidenta Joe Kennedy urobil dohodu s chicagskou mafiou a starostom Chicaga Richardom Daleym. V meste Chicago získal Kennedy 450 tisíc hlasov pri 89 percentnej účasti. V celom štáte Illinois bola pritom priemerná účasť na voľbách iba 60 percent.
Neskôr vyšetrovanie preukázalo, že hlasovali aj voliči, ktorí už dávno ležali na chicagských cintorínoch. Podľa Wexlerovej správy bolo obvinených 667 volebných úradníkov z nedbanlivosti a manipulácie. Minister spravodlivosti Bobby Kennedy, prezidentov mladší brat, nakoniec vyšetrovanie zastavil.
Texas
Za Kennedyho viceprezidenta bol zo strategických dôvodov vybratý Lindon Johnson – pôvodom z Texasu. Jeho jedinou úlohou bolo zabezpečiť Kennedyho víťazstvo v tomto štáte. O jeho schopnostiach “urobiť” voľby v Texase nikto nepochyboval už od roku 1948, keď Johnson prvýkrát vyhral voľby na senátora.
A Johnson sa v roku 1960 “nekašľal” rovnako ako chlapci z Chicaga. V okrskoch na hraniciach s Mexikom dostal Kennedy (a Johnson ako kandidát na viceprezidenta) viac hlasov, ako bolo zaregistrovaných voličov. Kennedy nakoniec v Texase vyhral o 46 tisíc hlasov a získal 24 voliteľov.
Nixon
Ak by Nixon vyhral v Texase a v Illinois, stal by sa prezidentom on. Získal by totiž o 51 voliteľov viac a Kennedy o 51 voliteľov menej. Nixon by vyhral 270 ku 252.
Už počas volebnej noci Nixon vedel, že prišiel o víťazstvo vďaka podvodom. Jeho spolupracovníci ho presviedčali, aby trval na prepočítavaní hlasov. Nixon to odmietol, lebo nechcel, aby bola v očiach voličov spochybnená demokracia.
Bohyňa spravodlivosti tento Nixonov postoj nakoniec ocenila: Nixon vyhral prezidentské voľby v roku 1968 a stal sa po Kennedym a Johnsonovi americkým prezidentom.