VÝPALNÉ

  • 2.4.2015
  • Peter Pčolinský
  • Čítanosť: 59452
Politika

Ako mladý puberťák som vo Vranove denne stretával “podnikateľov” vyberajúcich výpalné. V tom čase išlo o pomerne rozšírený spôsob obživy. Za mesačný paušálik si majiteľ baru alebo obchodu zabezpečil, že mu jeho podnik nepríde mafia rozbiť alebo vypáliť. Niektorí z vtedajších vyberačov výpalného sedia, niektorí “zmizli”  a niektorí umývajú riad v Anglicku.

Výpalné dnes

Dnes je situácia iná. Výpalné vyberá štát, resp. nominanti „štátostrany“ SMER-SD. Ako to funguje? Je to jednoduché:

Na Slovensku žije približne 5, 4 milióna obyvateľov.

Na Slovensku pracuje v súkromnom sektore 1, 4 milióna ľudí.

Štát zamestnáva štátnych úradníkov, policajtov, zdravotníkov, vojakov, učiteľov ale aj siskárov. Najväčšou skupinou, ktorú štát vypláca, sú dôchodcovia. Odkiaľ na to všetko berie štát peniaze? Z daní.

Štát zdroje nevytvára, štát zdroje míňa. Zdroje vytvára súkromný sektor, teda  na Slovensku tých 1,4 milióna ľudí. To znamená, že títo zamestnanci súkromných firiem a živnostníci, platia dane a odvody do štátneho rozpočtu, ktorý financuje zvyšnú časť populácie. 

1, 4 milióna “súkromníkov” teda musí utiahnuť skoro 4 milióny ľudí!

Slovensko patrí dlhodobo medzi krajiny s najvyšším odvodovým a daňovým zaťažením. Dane platiaca skupina „súkromníkov“ je však dlhodobo na hrane prežitia. Privysoké dane a odvody ničia túto vrstvu, z ktorej peňazí sa financuje chod štátu. Namiesto podania pomocnej ruky, štát posiela na krachujúcich živnostníkov a malé firmy exekútorov.

“Súkromníci” už nevládzu

Včera som mal rozhovor s podnikateľom z nášho mesta, ktorý mi vymenoval prevádzky, ktoré v tomto okresnom meste krachujú. Nejde o bary, či reštaurácie, ale obchody – napríklad papiernictvo, ktoré fungovali vo Vranove vyše 20 rokov. Títo ľudia poctivo platili nájomné za priestory, odvádzali dane a odvody. Nehovoriac o tom, že zamestnávali mnoho ľudí a rodín. Už nevládzu ďalej. Prečo?

Okrem privysokých daní za to môže aj nenažranosť. Smerácka oligarchia totiž vyhráva štátne zákazky ako na bežiacom páse, avšak neplatí svojim subdodávateľom, ktorý zrealizujú stavebné práce. Napríklad firma, ktorá podnikala 25 rokov v oblasti predaja špecifického tovaru z oblasti stavebníctva dnes krachuje. Krachuje, pretože Plastika Nitra eštebáka Širokého zázračne vyhráva všetky dodávky tohto tovaru. Moji známi nevedia „súťažiť“ so Širokým.

Ďalšia firma, ktorá zamestnávala 120 ľudí, a teda živila 120 rodín, musela prepustiť všetkých zamestnancov, pretože Váhostav (opäť Široký) im dlhuje státisíce eur. A uvediem ešte jeden príklad, menšiu stavebnú  firmu, ktorá stavala ako subdodávateľ stavbu za 400 tis eur pre Stopkovu firmu Euro-building a.s. – takisto známu zo spisu Gorila. Ako je dnes zvykom, Euro-building peniaze dostal, subdodávateľ nie.

Tento štát vyberá pod hrozbou exekúcii a trestnoprávnych následkov obrovské dane a odvody od pracovitých a čestných ľudí a firiem. Vyberá výpalné. To potom prerozdeľuje medzi svojich oligarchov a spriaznené firmy.

Dépéhačkári

Od 1.4. prichádzajú na účet daňového úradu stámilióny eur od daňových poplatníkov. Viete kam pôjde veľká časť týchto peňazí? Budú sa vyplácať nadmerné odpočty DPH spriazneným firmám. U nás na východe sa tým už ľudia pomaly ani netaja. Príhod, ako „kontrolné“ orgány vypaľujú „depehačkarov“ som počul už veľa. Chceš „vratku DPH“? Ok, ale podelíš sa s nami… Takto sa financuje obrovský kolos spriaznených firiem, podnikateľov a oligarchov.

Bežným podnikateľom sa žiadny nadmerný odpočet nevyplatí. Kde by sa na to vzali peniaze? Bežnému podnikateľovi sa pošle daňová kontrola a bude sa naťahovať čas.

Mám plné zuby tohto tunelovania ľudí! Ľudí, ktorí sa idú zodrať, aby uživili svoje rodiny, ale čím viac sa snažia, tým viac ich táto vláda a smerácki úradníci vypália.

Prisahám, že ak o rok dostane naše Hnutie 300 v parlamentných voľbách mandát a poverenie od ľudí, také veci sa budú diať, že sa všetci výpalníci budú čudovať.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook