Otvorený list východniarom

  • 24.3.2015
  • Peter Pčolinský
  • Čítanosť: 103502
Politika

Drahí moji rodáci – východniari,

som jeden z vás, v okrese Vranov nad Topľou som  prežil prvých 29 rokov môjho života. Tak, ako mnohí iní z nás, aj ja som to jedného dňa zbalil a odišiel som kvôli práci do  Bratislavy.

Práve teraz, v marci, sú to  štyri roky, čo žijem v našom hlavnom meste. Za ten čas sa mnohé zmenilo, najmä v mojom pohľade na východné Slovensko a na nás východniarov. Na „Východ“ sa vraciam pomerne často, takže nie som typický východniar v Bratislave, ktorý príde pozrieť rodičov raz za pol roka a doplniť zásoby kompótov a zemiakov. Hoci sa priznám, že moja babka má stále nutkanie nabaliť mi všetko, čo sa nabaliť dá. Ale nie o tom som chcel písať.

Keď som doma na Východe, veľmi rád si totiž sadnem pri návšteve rodnej obce s kamarátmi do krčmy či do mojej obľúbenej pizzerie. A bavím sa s nimi o všetkom možnom, najmä ich však počúvam. A tu sa nestačím diviť nad niektorými myšlienkovými pochodmi. Nechcem ale paušalizovať a hádzať všetkých do jedného vreca, mám teraz na myslí mojich kamarátov, voličov strany SMER-SD.

V Prešovskom kraji je najvyššia nezamestnanosť na Slovensku. Ku koncu februára 2015 bola na úrovni vyše 17,5%. Košický kraj má „krajšie“ číslo, pretože nezamestnaných je vraj „len“ 16,0 %. Čo sa týka počtu „vysťahovalcov“ do zahraničia, tak z 300 000 Slovákov pracujúcich v zahraničí, je viac ako 100 000 práve z východného Slovenska. Nehovoriac o tom, že Prešovský kraj má najnižšiu priemernú mzdu na Slovensku.

Takže ak si to zhrnieme, tak na „Východe“ je najviac nezamestnaných a zároveň je tu najnižšia priemerná  mzda. K tomu prirátajme vyše 100 000 ľudí, ktorí boli nútení opustiť svoje rodiny a utiecť za prácou do zahraničia. Aby som nezabudol, tak podľa neoficiálnych odhadov, pracuje ďalších 100 000 východniarov na západnom Slovensku.

A teraz iné čísla. V parlamentných posledných voľbách v roku 2012 volilo stranu SMER-SD v Prešovskom kraji viac ako 50% voličov. V Košickom kraji „len“ 42%. Táto strana vládne 7 z 9 posledných rokov. Takže dovolím si tvrdiť, že za poslednú dekádu mohol Smer výrazne zlepšíť kvalitu života východniarov. Smer však na Východ zvysoka kašle!

Od roku 2012 vládne táto strana úplne sama a má de facto pod kontrolou celý štát. Môžu zmeniť čo ich len napadne! Ale čo naozaj pre nás, východniarov, vláda Smeru urobila?

Skúste si Vy, dôchodcovia z východného Slovenska, položiť nasledovné otázky, keď pôjdete o rok voliť:

1. Zmenila sa moja kvalita života od posledných volieb?

2. Prečo moja dcéra/syn pracuje za minimálnu mzdu?

3. Prečo moji vnuci pracujú v zahraničí a nie doma?

Teraz si položte nasledovné otázky Vy, ťažko pracujúci východniari:

1. Zvýšila sa moja životná úroveň od posledných volieb?

2. Prečo stále pracujem za tak nízku mzdu?

3. Prečo moje deti utekajú do Bratislavy či zahraničia?

Otázky pre mladých ľudí a nezamestnaných:

1. Vytvorili sa nové pracovné miesta v mojom regióne od posledných volieb?

2. Prečo mám opustiť svoju rodinu a odísť za prácou do zahraničia alebo Bratislavy?

3. Do kedy som ešte ochotný tento svoj „status bez práce a perspektívy“ akceptovať?

Jeden môj kamarát východniar je nezamestnaný, jeho manželka pracuje ako šička za 350 eur. Jeho dcéra pracuje ako čašníčka v Prahe a syn sa pred rokom odsťahoval do Anglicka, kde pracuje ako pomocný robotník na stavbe. V domácnosti žijú s babkou, bez ktorej dôchodku by neprežili…

A tento človek mi nedávno povedal, že aj v ďalších voľbách bude voliť SMER-SD, pretože „ich sociálna politika je pre chudobných a je garanciou lepšieho života pre jeho rodinu“.

Keď som počul tieto slová, spomenul som si, ako my východniari, často nadávame na Bratislavu, že na nás kašle. A začala mi v hlave vŕtať jedna nepríjemná otázka:

Nemôžeme si za to, ako sa na východe máme, aj my sami východniari? Nevolíme náhodou práve tých, ktorí na nás už roky kašlú?

U nás na Východe máme také príslovie: „Neprij***š, nevysvetlíš.” Asi je už čas vysvetliť v budúcich voľbách Smeru, že si síce necháme brnkať po nose dlho, ale nie večne.

S pozdravom

Peter Pčolinský


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook