Čo je pre ekonomiku horšie ako korupcia?

  • 15.3.2015
  • Alexej Dobroľubov
  • Čítanosť: 8367
Politika

Ekonomika krajiny funguje dobre vtedy, ak o úspechu podnikateľských subjektov rozhodujú trhové sily. Vtedy je jadro ekonomického systému zdravé.

Penta, J&T alebo Široký však nedosiahli svoj úspech vďaka šikovnosti. Neboli lepší ako ostatní. Boli iba silnejší ako tí šikovní, ktorí ale nemali politické krytie. Toto by ešte ekonomika nášho štátu dokázala ako tak prežiť.

Alex korupcia

Oveľa horšie pre našu ekonomiku však je, že finančné skupiny a oligarchovia používajú kapitál nazhromaždený neférovým spôsobom na likvidáciu podnikateľov v ďalších odvetviach. Takých podnikateľov, ktorí sa vypracovali úspešným pôsobením na trhu. Oligarchovia na ich likvidáciu používajú svoj politický vplyv, vďaka ktorému si prispôsobujú zákony podľa vlastných potrieb.

Typickým príkladom takéhoto odvetvia je zdravotníctvo. Penta na vstup do zdravotníctva použila napríklad kapitál získaný z VSŽ. Teda kapitál získaný neférovým spôsobom, o čom by vedeli rozprávať malí akcionári VSŽ. A potom začala slovenské zdravotníctvo skupovať. Vďaka spolupráci s politikmi si Penta vytvorila také legislatívne prostredie, ktoré jej vyhovovalo. Výsledkom je, že slovenské zdravotníctvo dnes kontroluje iba Penta a Široký s Paškom, s ktorými sa Penta musí z politických dôvodov deliť.

Takýto stav je oveľa horší ako bežná korupcia „dohoď mi zákazku , všetci budeme mať radosť“. Žiaden šikovný podnikateľ, ktorý by vedel poskytnúť v slovenskom zdravotníctve nejakú službu lepšie a prospešnejšie pre pacientov, už nedostane šancu. Ani keby sa chcel dohodnúť s politikmi, ako sa s nimi kedysi dohodli Penta, J&T alebo Široký.

Šikovný podnikateľ, ktorý chce uspieť, sa musí prísť dohodnúť oligarchami. Naše finančné skupiny však nenechajú vyrásť nikoho, kto by ich mohol v budúcnosti ohroziť. Penta, J&T alebo Široký si budujú odvetvové monopoly. A tým ničia zdravé jadro našej ekonomiky, ktoré môže stáť iba na podnikateľoch, ktorí vyrástli trhovým spôsobom.

Navyše, oligarchizácia našej spoločnosti neustále zmenšuje aj možnosť akejkoľvek zásadnej politickej zmeny. Slovensko je na pol ceste do Grécka alebo Ruska. V budúcich voľbách ešte budeme mať možnosť, aby sme sa vrátili späť do ekonomického prostredia západnej Európy. Možno poslednýkrát.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook