Ivan Mižigár – vládca Žehry, Hodkoviec a Dreveníka

  • 24.10.2010
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 3779
Politika

Ak ste mali dojem, že stredovek už pred pár sto rokmi skončil, ste na omyle. Obyvatelia obce Žehra, časť Žehra a Hodkovce, ho zažívajú denno denne. A intenzívne. Žijú ako poddaní. Majú aj svojho feudála, ktorý žije z ich daní a poplatkov. Volá sa Ivan Mižigár z Dreveníka.

Žehra je malebná spišská obec, ktorá leží asi 4 km južne od Spišského hradu. Žije v nej približne 350 obyvateľov. V časti Hodkovce, ktorá od 19 storočia patrí k obci, žije približne 150 obyvateľov. Na 99 percent slovenského pôvodu. Za kopcom, vo vzdialenosti niekoľko kilometrov, leží rómska osada Dreveník. Žije v nej približne 1300 Rómov. Keďže Dreveník leží v katastri obce Žehra, obec má už druhé volebné obdobie starostu z Dreveníka. Na mieste starostu sa zatiaľ vystriedali dvaja bratanci – Marián Mižigár a Ivan Mižigár. Momentálne vládne Ivan.

Prvým krokom nového vládcu Žehry, Ivana Mižigára, bolo odpustenie dlhov za nájomné vo výške približne troch miliónov korún, ktoré dlžali obci jeho susedia z Dreveníka. Druhým krokom bolo, že si nechal od zastupiteľstva obce (zloženie 6 Rómov z Dreveníka a jeden Slovák z Hodkoviec) udeliť odmenu 100 tisíc korún. Udelenie takejto odmeny už mesiac po nástupe do funkcie je pravdepodobne protizákonné. Starosta používa služobné vozidlo, ktoré spotrebuje prekvapujúco veľa paliva – obyvatelia Žehry vám smutne popíšu scény, ako na benzínovej pumpe natankujú dve tri autá z Dreveníka na jednu pištol a v obecnom účtovníctve sa zjaví blok za 5 tisíc Sk. Keď na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám žiadajú, aby im predložil starosta knihu jázd, po dlhých naťahovačkách dostali odpoveď: kniha jázd sa neviedla.

Obec platí státisíce korún ročne za nočné osvetlenie v Dreveníku. Problém je v tom, že lampy v Dreveníku podľa očitých svedkov nesvietia. Za to sa tam pestuje iný šport – nelegálne odbery obecnej elektrickej energie, za ktoré boli už viacerí obyvatelia Dreveníka odstíhaní.

Obec takisto platí vodu za celú časť Dreveník. Obyvateľov Žehry a Hodkoviec, ktorí si vodu platia sami, privádza do pochopiteľných vytáčok typická letná pohoda z Dreveníka – obyvatelia sa radi člapkajú v nafukovacích bazénoch napĺňaných obecnou vodou.

Čo by to bolo za feudála bez vlastných zbrojnošov, či rytierov? Ivan Mižigár si z obecných a európskych peňazí platí 24 člennú obecnú hliadku, zloženú z príslušníkov svojho rodinného klanu. Úlohou týchto obecných zbrojnošov je dozerať na udržiavanie poriadku v obci. A obecní zbrojnoši si túto úlohu občas aj plnia – kontrolujú občanov časti Žehra slovenského pôvodu, či nenarúšajú v obci kľud. Desiatky svojich susedov, ktorí v podnapitom stave opúšťajú herňu a vykrikujú do noci, nechajú kolegiálne na pokoji.

Kto by nechápal, že 33 narodeniny syna treba riadne osláviť? A keď nebodaj tento krásny vek dovŕši syn feudála, treba dať ľudu na známosť túto radostnú udalosť. A tak sa v kultúrnom dome v Žehre oslavovalo štyri dni v kuse. Vo štvrtok, v piatok, v sobotu aj v nedeľu. Občania z Dreveníka sa tešili spolu so svojim starostom. Občania zo Žehry a Hodkoviec neboli pozvení.

Ako dobrý vládca pomáha Ivan Mižigár svojmu ľudu. Napríklad zamestnáva približne 240 ľudí z Dreveníka na aktivačných prácach. Obyvatelia Žehry a Hodkoviec však nikoho pracovať nevideli. Mnohí občania z Dreveníka majú právne problémy, ktoré si spôsobili neplatením rôznych pôžičiek. A tak starosta rozhodol, že obec im bude platiť právny servis. Keď si obyvatelia Žehry a Dreveníka založili občianske združenie Nová Žehra na ochranu svojich práv, na právnika sa musia skladať sami.

Verchuška z Dreveníka nenechala nič na náhodu ani v súvislosti s komunálnymi voľbami. Deň po termíne podávania kandidačných listín sa občania Žehry dozvedeli, že obecné zastupiteľstvo rozšírilo počet členov zastupiteľstva zo 7 na 9. Plný počet kandidátov tak mohol postaviť iba starostov klan z Dreveníka.

Dalo by sa ešte dlho písať o veselých zážitkoch zo Žehry, napríklad o tom, ako najlepšie ukradnúť koňa, ako NKÚ členom občianskeho združenia Nová Žehra už štyrikrát napísal, že má síce schválený plán kontrolnej činnosti ale v budúcom období do nej zaradí aj Žehru, ako vládca Ivan pohrozil vzpurným poddaným, že ak nebudú poslúchať, tak nasťahuje Rómov priamo do Žehry a všetci bieli pôjdu do …, atď., atď.

Obdivuhodné na obyvateľoch Žehry a Hodkoviec je to, že sa nevzdávajú a veria, že sa dovolajú spravodlivosti striktne v medziach zákona. Keď sa im prišli ponúknuť extrémisti, poslali ich preč. Napriek všetkému sa chcú dovolať spravodlivosti u štátu. Myslím, že si zaslúžia našu podporu. Ja osobne som sa rozhodol prispieť na účet občianskeho združenie Nová Žehra sumou 100 euro. Aby sa slušní ľudia zo Žehry nemuseli zbierať na právnika sami. Viem o tom, že sa zbierajú aj na to, aby mohli od majiteľa odkúpiť herňu, z ktorej každú noc odchádzajú podnapití obyvatelia Dreveníka a rušia nočný kľud. Ak sa im to podarí, herňu zavrú a budú mať šancu, že sa v noci aspoň v pokoji vyspia. Ak by ste sa aj vy rozhodli, že ich chcete podporiť, tu je číslo účtu ich občianskeho združenia: 2655402253/0200. Ďakujem vám.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook