Kernová vs. Rádio Lumen.

  • 27.2.2015
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 10986
Polemika

Rešpektovaná mediálna analytička Miroslava Kernová zverejnila na svojom webe O médiách článok “Rádio Lumen šíri bludy o ideálnom živote v Rusku”, ktorý kritizuje príspevok Rádia Lumen. Pre zaujímavosť zverejňujem kritizovaný príspevok z webu Rádia Lumen, potom text Miroslavy Kernovej, a potom niekoľko mojich poznámok.

Nová štátna politika v Rusku podporuje rodinu a ochranu života

Nová štátna politika v Rusku podporuje rodinu a ochranu života. Pri narodení druhého dieťaťa dostanú rodičia 10 tisíc dolárov a komu sa narodí tretie dieťa, získa aj pozemok. Aj vďaka týmto opatreniam sa v Rusku podarilo zastaviť klesajúcu demografickú krivku. Na svojej prednáške v Košiciach to uviedol zástupca Ruska a Svetového kongresu rodín Alexej Komov.

43-ročný otec 5 detí, člen Patriarchálnej komisie pre rodiny pri Ruskej ortodoxnej cirkvi, Alexej Komov uviedol, že platné ruské zákony zakazujú propagáciu potratov a šírenie agresívnej homopropagandy medzi mladistvými: „Rusko je pravdepodobne jedinou z veľkých krajín, ktorá má politiku, ktorá otvorene aj na medzinárodnom fóre chráni práva dieťaťa na otca a na matku, chráni aj práva rodín a pravdepodobne táto politika, ktorá je momentálne v Rusku je aj dôvodom, že súčasné médiá vo svete démonizujú Rusku, šíria proti nemu propagandu.“

Podľa Alexeja Komova sa aj vďaka prorodinnej politike štátu znížil počet potratov zo 4 miliónov spred štvrťstoročia po súčasných 700 tisíc potratov ročne. Súčasne má na tento stav vplyv aj to, že mnohí Rusi žijú praktický kresťanský život. V posledných rokoch bolo postavených 30 tisíc nových chrámov.“

„Myslím si, že viera v súčasnom Rusku je na vzostupe, chrámy sú plné v nedeľu a ľudia sa musia predierať, aby sa dostali do chrámu a iba v samotnej Moskve máme v pláne v najbližších rokoch postaviť nových 200 chrámov“, uviedol Komov.

Alexej Komov, ktorý je aj veľvyslancom Svetového kongresu rodín pri OSN, ešte dodal: „Najväčším a najvýznamnejším ochrancom a šíriteľom rodinných hodnôt na pôde Organizácie spojených národov je Vatikán a Rusko.“

Odznelo v spravodajskej relácii Infolumen 20.02.2015 o 17:30.

Tento text na stránke Rádia Lumen je ilustrovaný fotografiou Alexeja Komova. Ďalej uvádzam text Miroslavy Kernovej, ktorý je ilustrovaný na webe O médiách fotografiou štyroch malých detí smutne vyzerajúcich z okna.

Rádio Lumen šíri bludy o ideálnom živote v Rusku

Alkohol, žalostný stav mnohých sirotincov, domáce násilie, rozpady manželstiev, interrupcie – tieto problémy trápia ruské rodiny viac ako inde na svete. Rádio Lumen odvysielalo príspevok, po ktorom vyzerá Rusko ako ideálna krajina pre založenie si rodiny. Putinovský režim môže byť s takýmto obrazom spokojný, realita však v článku nie je.

Rádio Lumen odvysielalo aj na webe zverejnilo článok s názvom Nová štátna politika v Rusku podporuje rodinu a ochranu života. V ňom autorka priniesla bez ďalšieho komentára vyjadrenia zástupcu Svetového kongresu rodín z Ruska Alexeja Komova, ktorý napríklad hovorí toto: „Najväčším a najvýznamnejším ochrancom a šíriteľom rodinných hodnôt na pôde OSN je Vatikán a Rusko… Rusko je pravdepodobne jedinou z veľkých krajín, ktorá má politiku, ktorá otvorene aj na medzinárodnom fóre chráni práva dieťaťa na otca a na matku, chráni aj práva rodín a pravdepodobne táto politika, ktorá je momentálne v Rusku je aj dôvodom, že súčasné médiá vo svete démonizujú Rusku, šíria proti nemu propagandu.“

Podľa Alexeja Komova sa aj vďaka prorodinnej politike štátu „znížil počet potratov zo 4 miliónov spred štvrťstoročia po súčasných 700 tisíc potratov ročne. Súčasne má na tento stav vplyv aj to, že mnohí Rusi žijú praktický kresťanský život. V posledných rokoch bolo postavených 30 tisíc nových chrámov,“ cituje Lumen z prednášky Komova, ktorú v Košiciach organizovala Aliancia za rodinu.

To, že pravda vyzerá inak, už redaktorka nezisťovala. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie Rusko patrí medzi krajiny, kde sa vykonáva najviac potratov na svete. Rusko má podľa údajov OSN najvyšší počet potratov na jednu ženu v plodnom veku vo svete. OSN odhadlo, že v Rusku sa vykonalo 800 000 až 1 000 000 potratov za rok.

Podľa údajov OSN sa rozvedie až 51 percent manželstiev, čím je Rusko na 13 miesto vo svete v rozvodovosti.

„Kto označí Putinov režim za ideálny pre rodinný život buď nechápe, čo sa v Rusku deje, alebo je priamo zapojený do kampane na vytváranie iného upraveného obrazu Ruska vo svete,“ povedal pre Omédiách.com Jefim Fištejn z Rádia Slobodná Európa, ktorý analyzuje situáciu v Rusku.

„Nechápem, ako je možné, že autor článku nespomenul aj tak významných ochrancov rodiny, ako je Severná Kórea, Čína a niektoré ďalšie totalitné krajiny. Pritom v niektorých týchto krajinách je možno situácia lepšia ako je v Rusku,“ reagoval ironicky Fištejn. To, že sa v Rusku schvaľujú zákony na ochranu rodiny, nehovorí podľa neho o ničom. „Je známe, že stalinská ústava patrila medzi najdemokratickejšie na svete. V praxi z toho ale neplatilo nič. Schváliť zákon o ochrane rodiny môžete tisíckrát, ochraňovať rodinu v skutočnosti nie je tak jednoduché. To vyžaduje iné nastavenie celospoločenských pomerov, aké je v súčasnosti v Rusku,“ hovorí.

„V Rusku ja najväčší počet nielen rozvodov, ale aj singl ľudí, ktorí sa nesobášia. Je tam vysoká potratovosť. Ak by si autor článku vzal štatistiky, nemohol by šíriť takéto bludy. Napríklad by zistil, že v Rusku je veľmi zlá situácia v detských domovoch. Siroty sa stali obeťou hysterickej celoruskej kampane, ktorá vyústila do zákazu adopcie do cudziny.“ Práve adopcie mnohé deti zachránili. „V praxi to znamená obrovské zneužívanie detí v detských domovoch, chorobnosť a hendikepovanosť týchto detí,“ opisuje situáciu v Rusku publicista.

Podobne zlá situácia je aj v samotných rodinách. „Životné podmienky sú také, že muži sa dožívajú oveľa nižšieho veku ako inde. Rozšíreným javom je alkoholizmus ale aj domáce násilie, ktoré patrí tiež k najväčším na svete.“

Fištejn nesúhlasí ani s tým, ako Lumen bez zaváhania prebral informáciu o vzostupe viery v Rusku. „Niečo také môže napísať človek, ktorý nepozná súčasnosť v Rusku, ani ruskú literatúru. Ľudia, ktorí sa vrátili do kostolov po páde komunizmu, pribudli, ale to neznamená, že sú skutočne religiózni. Zájsť v nedeľu do pravoslávneho kostola, je druh obradovosti. Pravoslávne chrámy často fungujú ako propagandistické centrá, kde hlavným zmyslom je vychovať z ľudí oddaných služobníkov štátu.”

Moje poznámky

1. Text na stránke Rádia Lumen je správa. Redaktorka Mária Čigášová v nej prináša informácie, čo  Alexej Komov povedal na svojej prednáške v Košiciach. Keďže Miroslava Kernová nespochybňovala to, čo mal Komov povedať, predpokladám, že Mária Čigášová o jeho slovách informovala korektne.

2. Kernová kritizuje Čigášovú za to, čo v správe nie je. Napríklad, že tam nie je názor Miroslavy Kernovej “Alkohol, žalostný stav mnohých sirotincov, domáce násilie, rozpady manželstiev, interrupcie – tieto problémy trápia ruské rodiny viac ako inde na svete.” Kernovej vadí, že “realita však v článku nie je”  alebo “To, že pravda vyzerá inak, už redaktorka nezisťovala.” Kernová kritizuje Čigásovú, že slová Komova priniesla “bez ďalšieho komentára.”

3. Myslím si, že správa Čigásovej je spravodajsky korektná. Redaktorka rádia Lumen nešírila “bludy o ideálnom živote v Rusku”, ale informovala o tom, čo povedal Alexej Komov. To, že jeho reči Miroslava Kernová považuje za bludy, je jej právo a jej názor. To, že Mária Čigásová nenapísala v správe svoj názor na Komovove slová, je podľa mňa správne. Netreba si mýliť žánre.

4. Rádio Lumen na svojej stránke prináša nielen správy, ktoré by mohli o Rusku vyvolávať pozitívny dojem. Informuje napríklad o tom, že slovenskí grékokatolíci poslali na Ukrajinu už 16 ton humanitárnej pomoci pre presídlencov z vojnových zón. Upozorňujem na to, že pruruskí vzbúrenci sú takmer výhradne pravoslávni.

5. Rádio Lumen tiež uverejnilo článok “Nemecká biskupská konferencia kritizuje Rusko”, v ktorom nemeckí biskupi kritizujú Rusko za anexiu Krymu. Tento text doslovne cituje nemeckých biskupov: “Správania Ruska poškodzuje a ohrozuje mierový poriadok v Európe”. Nemohol by niekto v návale emócií kritizovať Rádio Lumen, že šíri negatívne bludy o Rusku? Nemohol by niekto kritizovať Rádio Lumen za to, že to nechalo bez komentára? Nemohol by niekto osloviť nejakého proruského “Jefima Fištejna”, ktorý analyzuje situáciu, a ten by z nemeckých biskupov urobil proamerických propagandistov?

Miroslavu Kernovú si vážim ako novinárku a rád čítam jej web O médiách. Budem tak robiť aj naďalej. Myslím si však, že v tomto prípade sa nechala zbytočne uniesť emóciami.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook