Plakal som v kine. Nehanbím sa za to.

  • 21.2.2015
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 9838
Spoločnosť

V piatok večer som na konci filmu plakal. V kine mi naposledy stekali slzy po tvári možno pred dvadsiatimi piatimi rokmi. Na tento film som čítal kontraverzné recenzie. Ale keďže téma filmu mi je blízka, pretože som sa rok svojho života v podobnom prostredí pohyboval, bol som zvedavý.

Neplakal som kvôli zaujímavej kamere, umožňujúcej divákovi, aby sa vcítil do prostredia, v ktorom sa film odohráva. Ani kvôli veľmi dobrým hereckým výkonom predstaviteľov hlavných postáv. To všetko som od autora filmu očakával.

Neplakal som ani kvôli očakávanému záveru filmu – životný osud hlavnej postavy filmu je verejne známy.

Film rozpráva príbeh jednoduchého mladého muža, ktorý v živote veľa nešpekuloval. Držal sa iba niekoľkých zásad. Asi najviac sa riadil tou, ktorú ho naučil jeho otec:

Ľudia sa delia na tri druhy. Na ovce, vlkov a ovčiarskych psov. Ovce sú pokojné a mierumilovné ale nevedia sa brániť sami. Dravce sú agresívni predátori. A ovčiarske psy sú ľudia, ktorí sú mierumilovní, ale majú v sebe dosť agresivity, aby mohli brániť tých, ktorí sa nevedia brániť sami.

Hlavný hrdina sa celý život snažil chrániť ostatných. Robil to aj na úkor vlastnej rodiny. Aj napriek tomu, že ho jeho vlastná žena upozorňovala na to, ako sa čoraz viac izoluje od rodiny. A prosila ho, aby sa “vrátil domov”. Na scenári filmu spolupracovala aj reálna manželka hlavného hrdinu. Možno aj preto sú tieto scény vykreslené veľmi dôveryhodne.

A tým sa dostávam k tomu, prečo som na konci filmu plakal. Pretože som vôbec neočakával, že to hlavný hrdina po svojich životných skúsenostiach nakoniec dokáže. Ale dokázal to. Dokázal sa vrátiť domov, stať sa opäť “prítomným” milujúcim manželom a milujúcim otcom. A popri tom stále dokázal zachraňovať ostatných, aj keď trochu inak, ako predtým.

A presne vtedy, keď to dokázal…

Clint Eastwood: American sniper.

Vďaka Clint. Vďaka Chris. Naozaj to stálo za to.

Poznámka 1

V recenziách na film som si prečítal aj vyjadrenia Michaela Moora a Naoma Chomského. Hovorili niečo o fašizme a o americkom imperializme. Títo blbečkovia film zjavne nevideli. Americký odstreľovač je príbehom muža, ktorý sa celý život snaží chrániť ostatných. Konkrétnych ostatných – svoju vlasť, svoju rodinu a svojich druhov v zbrani. A nikdy pritom nestratil svoju ľudskosť.

Chris Kyle sa snažil sa chrániť konkrétnych ľudí a neobetovať zbytočne žiadneho človeka. Robil pri tom aj chyby. Ale Chris Kyle nebojoval za nejakú ideológiu. A v tom je obrovský rozdiel medzi ním a Moorom s Chomským, aj s ich primitívnym antiamerikanizmom.

Film Americký odstreľovač má niečo spoločné s ruským filmom “Deviata rota” o príbehu ruských “záklaďákoch” v Afganistane, ako aj s filmom “Železný kríž” o nemeckých vojakoch na Kryme. Je o tom, že aj človek bojujúci vo vojnách, ktorým nemusí veľmi rozumieť, nie je automaticky psychopatom a sviňou. 

Poznámka 2

Film Americký odstreľovač natočil 84 ročný Clint Eastwood. Výborný herec, doporučujem najmä “Dobrého” z westernu “Dobrý, zlý a škaredý”. Hoci režisér tohto slávneho filmu Sergio Leone sa o hereckom umení Clinta Eastwooda vyjadril, že má iba dva herecké výrazy: S klobúkom a bez klobúku…

V roku 1992 dostal Clint Eastwood Oscara za najlepší film a réžiu westernu “Nezmieriteľní” a v roku 2004 tie isté ocenenia za film Million Dollar Baby. A potom tento filmový veterán začal ako 75 ročný nakrúcať úplne iný žáner – filmy, ktoré vyjadrujú úctu a vzdávajú hold.

Prvými dvoma takýmito filmami boli “Zástava našich otcov” a “Listy z Iwo Jima”. Oba tieto filmy sú o tej istej historickej udalosti. O bitke na ostrove Iwo Jima počas druhej svetovej vojne. Prvý z pohľadu amerických vojakov a druhý z pohľadu brániacich sa Japoncov. A obidva filmy vyjadrujú rešpekt voči mužom, ktorých dejiny donútili zomierať na malom tichomorskom ostrove.

Film “Gran Torino” je okrem iného poctou starnúcemu veteránovi Kórejskej vojny, ktorý sa nevie prispôsobiť meniacemu sa svetu. Ale nakoniec sa v mene hodnôt “starého sveta” obetuje v prospech ľudí “nového sveta”. Aj keď sa mu tento svet vôbec nepáči a nerozumie mu.

O filme Americký odstreľovač som už hovoril. Je to vzdanie úcty človeku, ktorý robil celý život to, čomu veril.

Prajem Clintovi Eastwoodovi pevné zdravie a tešim sa na ďalší film.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook