KOLOTOČÁRI: Ako sa kupujú rómske hlasy

  • 18.3.2015
  • Peter Pčolinský
  • Čítanosť: 11443
Politika

V tomto článku zhrniem vlastné skúsenosti člena okrskovej a obvodnej volebnej komisie, ako aj člena volebného tímu, ako prebieha predvolebná kampaň na Slovensku.

„Cigánsky kolotoč“

Tento spôsob ovplyvňovania volieb je trestným činom. Model funguje na Slovensku už mnoho rokov a najmä kandidáti za HZDS a SMER-SD ho dotiahli do dokonalosti. Funguje to tak, že do miestnosti vojde volič, ktorý vhodí do urny prázdnu obálku bez hlasovacieho lístka. Lístok vynesie z miestnosti von, kde je pripravený „koordinátor“, ktorý zakrúžkuje „správneho“ kandidáta a odovzdá ho ďalšiemu v poradí. Ten už vloží do obálky vopred zakrúžkovaný lístok a opäť vynesie von prázdny. Takto to pokračuje až do „vyčerpania“ voličov.

Tých si v rómskych komunitách aj zvážajú autami k volebnej miestnosti, keďže ich práve v ten deň všetkých bolia nohy a nevládzu pešo. Využívajú sa voličské zoznamy, kde si odškrtávajú kto už bol a kto nie. Odmenou za takýto hlas je buď alkohol, cigarety alebo finančná odmena, ktorá je vyplatená na mieste. Tá sa pohybuje od 2 do 8 eur za hlas, v závislosti od „bonity“ kandidáta.  Ako príklad uvádzam tiež vyjadrenie Rómov z východného Slovenska, ktorí definovali odmenu za vhodený hlas takto: „Dostali sme parkovo klobasy a dzecom čukoladu“.

Fotodokumentácia

V dnešnej dobe, kedy má každý gramotný či negramotný volič mobilný telefón, je bežnou praxou fotenie správne zakrúžkovaných hlasovacích lístkov s priloženým občianskym preukazom, ako dôkaz slúžiaci na vyplatenie odmeny za hlas.

Špekulanti

Rómski bossovia, ktorí majú  pod kontrolou určitú časť svojich spoluobčanov, obchodujú s ich hlasmi. Ide o ľudí, ktorí sú najmajetnejší vo svojej komunite, čiže majú dostatok špekulantského rozumu. Pred voľbami spravidla obídu všetkých kandidátov a sľubujú im zabezpečenie rómskych hlasov. Pýtajú si približne 5 eur za hlas a počet rómskych obyvateľov vo svojom okolí deklarujú ako „isté hlasy“.

Po voľbách do VÚC v roku 2009 sa pochválil jeden takýto špekulant, že dostal od jedného z kandidátov na župana v Prešovskom kraji 20 000 eur na zabezpečenie hlasov v osadách a od druhého vytiahol dokonca 35 000 eur. Jeden z tých kandidátov sa stal opätovne županom. Peniaze však použil najmä pre vlastnú potrebu a za pár stovák nakúpil alkohol, ktorým opíjal „tiežvoličov“.

Osobne som mal dvakrát takýto telefonát, kde mi rómsky „koordinátor“ ponúkal zabezpečenie hlasov pre kandidáta, ktorému som pomáhal v kampani. Vysmial som ho s tým, že či vyzerám ako úplny idiot. V druhom prípade ma navštívil ďalší rómsky „aktivista“, ktorý po hodine nezmyslov povedal, že potrebuje na zabezpečenie hlasov nejaké drobné na benzín a telefón. To chcel samozrejme hneď na mieste. Za zabezpečenie hlasov pýtal 5 eur. Celý čas som sa celkom na tom bavil a potom ho slušne niekam poslal. Neskôr to isté skúšal cez iných členov volebného štábu, v ktorom som bol. 

Záver

Bol som svedkom pri posledných komunálnych voľbách, ako boli organizované „taxíky“, ktoré vozili voličov z rómskej osady a koordinátor držal v ruke voličský zoznam. Keď som na to upozornil policajnú hliadku pri volebnej miestnosti, tak len kývli plecami, že nič im nemôžu, pretože voziť rodinných príbuzných k voľbám nie je trestné. O chvíľu som videl podanie ruky policajta s koordinátorom. Myslel som, že ma rovno porazí. Ale podanie ruky tiež nie je trestný čin. Neskôr som dostal informáciu, že prebiehal „kolotoč“. V danej obci vyhral „správny“ kandidát o 3 hlasy, najmä vďaka dobre zorganizovanému “kolotoču”.

Predvolebné „kortešačky“, diskusie či stretnutia s alkoholom a jedlom sú legálne. Avšak „kolotočári“, ktorí za peniaze vynášajú hlasovacie lístky a tí, ktorí v blízkosti volebnej miestnosti kontrolujú prílev hlasov, sú príkladom jasného porušenia zákona.

Neverím, že by s tým polícia nemohla niečo urobiť, keby naozaj chcela. Organizátori “kolotočov” sú dobre známi a urobiť skrytou kamerou zábery dokumentujúce platby za hlasy sa tiež pri troche snahy dá. Vyzývam kompetentných, aby to pri parlamentných voľbách urobili.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook