Roľníci, obchodníci, remeselníci a bojovníci v slovenskej politike.

  • 23.3.2015
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 11085
Hnutie 300

Politik je súčasťou živočíšnej ríše tak ako každý homo sapiens. Tak ako vieme napríklad rozdeliť kone na ťažné, dostihové, plnokrvníky alebo mustangy, aj u politikov vieme vypozorovať štyri rôzne druhy.

4 druhy politikov

Prvým druhom politika je „roľník„.

rolník - zahradkár

Tento človek berie politiku ako svoje pole, ktoré mu zabezpečuje obživu. Tak ako farmári pozorne vnímajú štyri ročné obdobia, aj politickí roľníci vnímajú štyri roky politického cyklu. V prvom roku sa tešia z jari, v druhom roku sa vyhrievajú na slnku, v treťom roku pozbierajú úrodu a v štvrtom roku sa snažia dostať na kandidátku, aby sa mohli tešiť z novej jari.

Druhým druhom politika je “obchodník”.

obchodník

Každý obchodník vidí zmysel života v dosahovaní zisku. Keď obchodník zarobí peniaze, vidíte mu v očiach výraz úprimného šťastia. Politický obchodník pôsobí v politike preto, lebo štát, kraje a obce disponujú veľkým množstvom peňazí, ktoré ho môžu urobiť šťastným. Zatiaľčo roľník trpezlivo okopáva svoju politickú záhradku, obchodník kosí kombajnom hlava –  nehlava. Žatva musí byť!

Tretím druhom politika je “remeselník”.

remeselník

Ako každý remeselník, aj politický remeselník vidí zmysel svojej činnosti v zhotovení diela. Politický remeselník chce opraviť niečo, čo je pokazené. Alebo chce vytvoriť niečo nové, čo môže ľuďom pomôcť a môže im to uľahčiť život.

Štvrtým druhom politika je “bojovník”.

bojovník

Politický bojovník je človek bojujúci za to, čomu verí. Alebo bojujúci za dobré dielo politického remeselníka.

Typickými príkladmi slovenských politických roľníkov sú napríklad minister Jahnátek, exministerka Zvolenská, poslanci Július Brocka, Miroslav Číž, Andrej Kolesík, Róbert Madej, Anton Martvoň, Viliam Novotný alebo Ivan Švejna.

Klasickými príkladmi politických obchodníkov sú napríklad Béla Bugár, Andrej Hrnčiar, Dušan Muňko, Peter Muránsky, Pavol Paška, Ján Počiatek alebo Peter Žiga. Cieľom ich pôsobenia v politike je “byť pri tom”.

Samozrejme, v slovenskej politike poznáme aj “zmiešaný” druh politika. Napríklad roľníka, ktorý sa vypracoval na obchodníka. Alebo obchodníka, ktorý je aj remeselníkom. Alebo remeselníka, ktorý je aj bojovníkom.

Deväťdesiat percent ľudí v slovenskej politike sú roľníci a obchodníci. A to je stav, ktorý finančným skupinám a oligarchom veľmi vyhovuje. Politickí roľníci pre nich znamenajú nízke náklady a s politickými obchodníkmi sa vedia dohodnúť. Nielen na rozdelení zisku ale najmä na odstavení politických remeselníkov a bojovníkov od akéhokoľvek vplyvu.

Slovensku už dlhé roky vládne koalícia oligarchov, politických obchodníkov a roľníkov. Túto koalíciu stmeľuje záujem udržať status quo. Tento “smrádeček ale teplúčko” môžu ohroziť iba politickí remeselníci a bojovníci. Remeselníci tým, že chcú svojimi nápadmi meniť súčasný stav. Bojovníci tým, že nie sú finančným skupinám a obchodníkom zaviazaní. A neboja sa ich.

Remeselníci a bojovníci

Hnutie 300 vzniklo preto, aby sa na Slovensku presadili politickí bojovníci a remeselníci. Každý člen 300 musí zložiť nasledovný sľub:

“Verejne vyhlasujem, že sa vopred vzdávam práva byť ministrom, štátnym tajomníkom a štátnym úradníkom. Verejne sľubujem, že nebudem kandidovať ani na starostu, ani na primátora, ani na žiadnu verejnú výkonnú funkciu, z ktorej by som mohol mať akýkoľvek prospech.”

Člen Hnutia 300 sa môže uchádzať iba o funkciu poslanca parlamentu. Prečo je funkcia poslanca NR SR najdôležitejšia v našom politickom systéme?

Premiér môže byť podľa našej ústavy vymenený do 24 hodín. Členovia vlády takisto. Riaditeľ Finančnej správy, prezident policajného zboru alebo šéf tajnej služby podobne.

Poslanec NR SR môže byť vymenený iba raz za štyri roky. A práve poslanci rozhodujú o tom, kto bude premiérom alebo ministrom. Ak sa pomýlia poslanci vo výbere premiéra alebo ministrov, môžu tento svoj omyl okamžite napraviť. Ale ak vyberieme zlých poslancov parlamentu, vymeniť ich môžeme iba v najbližších voľbách.

Slovenským priesmykom Termopyly je parlament.

termopyly 1

Iba tu sa dá koalícia politických roľníkov, obchodníkov, oligarchov a finančných skupín zastaviť a odstaviť. Potom môže parlament vymenovať do funkcií ľudí, ktorí nie sú tejto koalícii zaviazaní. A o to nám ide.

Myslím, že v tomto sa nám dá veriť.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook