Triedny boj. Komu sa dá veriť? 

  • 20.3.2015
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 15989
Hnutie 300

Na Slovensku prebieha triedny boj. Tí, ktorí v ňom už roky vyhrávajú, sa ovládnutím médií snažia dosiahnuť, aby sa o tom nehovorilo. Keď to nie je večer v televízii, dá sa ľahšie tvrdiť, že to vôbec neexistuje. Ak to nie je v titulkoch správ, kto by to riešil ako dôležitý problém?

Lenže na Slovensku dnes nemáme väčší problém, ako je triedny boj. Prečo je to tak?

Národné bohatstvo sa na Slovensku rozdeľuje medzi tri triedy ľudí: Strednú triedu, ktorá sa stále zmenšuje, pretože nedokáže utiahnuť neustále zvyšovanie daní, odvodov a poplatkov.  Sociálne ohrozených, ktorých počet sa zvyšuje o bývalých príslušníkov strednej triedy.  A oligarchov, ktorí sa majú čoraz lepšie.

Teraz chcem povedať niečo dôležité:

Záujmy strednej triedy a sociálne ohrozených ľudí sa vylučujú so záujmami finančných skupín.

Pokiaľ sa mladý človek nenarodí v milionárskej rodine, prirodzene túži po tom, aby sa v živote vlastnou prácou presadil a aby sa mal dobre. Lenže mladý človek má na Slovensku čoraz menšie šance, že bude súčasťou strednej triedy,  kde by mal istotu slušného života. Stredná trieda sa vďaka bezohľadnosti oligarchov a finančných skupín neustále zmenšuje, a tak mladí ľudia radšej odchádzajú do zahraničia.

Ak sa niekto dokázal vlastnou prácou slušne živiť, založil si rodinu a vychováva deti, prirodzene túži po tom, aby sa mu dobre darilo aj do budúcnosti. Do ekonomickej krízy v roku 2008 sa mu to aj mohlo dariť. Lenže odvtedy sa národné bohatstvo štátu nezväčšuje ale apetít finančných skupín áno. Ak si majú oligarchovia vybrať medzi sebou a ostatnými, komu treba ubrať z koláča, koho si asi vyberú?

O záujmy dôchodcov sa finančné skupiny na prvý pohľad starajú. Chcú mať pokoj aspoň s jednou tretinou Slovenska. Ale v skutočnosti oligarchovia prejedajú aj budúcnosť penzistov. Ak totiž vďaka ich bezohľadnosti odchádzajú mladí  a ľudia v strednom veku zo Slovenska, kto bude zarábať na dôchodky? Finančným skupinám je to samozrejme jedno, tie sú už na dôchodok zabezpečené.

Sú iba dve možnosti

Môžeme sa hrať ďalej hru na „akože“. Môžeme sa ďalej tváriť, že tu „akože“ vládnu nami zvolení politici. Môžeme sa ďalej tváriť, že sa „akože“ rozhodujú slobodne a v záujme „akože“ svojich voličov.

Alebo si povieme, ako je to naozaj. Veľká väčšina našich politikov si nedovolí proti oligarchom a finančným skupinám ani ceknúť. A ak sa aj niektorí ozvú, tak len preto, aby to mohli dobre zobchodovať. Pamätáte si ešte na Ficove reči o kozách a nožoch?

Väčšina pánov z opozície na tom nie je lepšie. Počuli ste za posledný rok Procházku, Figeľa alebo Bugára povedať niečo reálne proti Pente alebo J&T? Už netrúfnu ani sľubovať, že s tým niečo urobia.

V skutočnosti sa môže politik správať iba podľa jednej z dvoch možností:

Buď bude chrániť záujmy oligarchov, aj keď tým súčasne pôjde proti záujmom strednej triedy a sociálne ohrozených ľudí. Alebo bude chrániť záujmy ľudí, aj keď to bude veľmi nepríjemné, lebo nevyhnutne pôjde proti záujmom oligarchov.

Dôveryhodnosť

Ja osobne, aj moji kolegovia z Hnutia 300, sme si už dávno vybrali druhú možnosť. Môj kolega Peter Pčolinský bol pred tromi rokmi organizátorom protestov Gorila. Ja osobne som si kvôli uverejňovaniu necenzurovanej verzie Penta story tiež užil svoje. Myslím, že v tomto sa nám dá veriť. Nás si príslušníci triedy oligarchov a finančných skupín nekúpia.

O rok sa v parlamentných voľbách rozhodne v kauze “ĽUD vs. FINANČNÉ SKUPINY”. Ak máte dosť vyplakávania a blbej nálady, poďme s tým konečne niečo urobiť. Máme na to ešte dosť času.

Dodatok

V nasledujúcom texte si môžete v piatich bodoch prečítať, ako si predstavujeme rozdelenie výnosov a nákladov medzi sociálne ohrozených ľudí, strednú triedu a finančné skupiny. A tiež aj to, akými krokmi chceme obnoviť rešpekt voči nášmu štátu.

10428330_10205563242914437_2402260672836411411_o

1. Nový začiatok pre sociálne ohrozených

a) V roku 2000 oddĺžila Slovenská republika banky pred krachom. Slovenskej ekonomike to pomohlo. Dnes treba dať druhú šancu ľuďom.  Preto Daňová správa, Sociálna poisťovňa, zdravotné a dôchodkové poisťovne odpustia ľuďom, malým a stredným podnikateľom úroky a penále z omeškaných platieb.        

b) Vyhlásime úrokovú a exekučnú amnestiu. Kto v stanovenej lehote napr. šiestich mesiacov splatí istinu svojej pôžičky alebo záväzku, nebude musieť splatiť úroky z úrokov a počas doby trvania exekučnej amnestie bude chránený pred exekúciou. Zároveň si však po dobu najbližších dvoch rokov takto finančne amnestovaný človek nebude môcť vziať nový úver, aby sme zabránili jeho znovuzadĺženiu.    

c) Dôchodky budeme zvyšovať o rovnakú sumu pre každého, nie o rovnaké percento pre každého.

2. Úcta k strednej triede

a) Od motivácie učiteľov závisí budúcnosť našich detí aj celého Slovenska. Zvýšime status pedagogických pracovníkov tak, aby bolo ich povolanie atraktívne pre najlepších študentov. Preto zvýšime platy učiteľom o 50 percent v priebehu štyroch rokov.

b) Kvalita života na Slovensku závisí aj od motivácie lekárov a zdravotníkov poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Preto zvýšime platy zdravotným sestrám o 50 percent v priebehu štyroch rokov a budeme pokračovať v zvyšovaní platov lekárov.

c) Štátu sa najlešie darí vtedy, keď čo najväčšiu časť národného bohatstva vytvorí stredná trieda. Preto zavedieme pre živnostníkov, malých a stredných podnikateľov licencie, aby mohli zaplatiť dane a odvody jednou paušálnou platbou ročne, a aby nemuseli viesť účtovníctvo.

d) Umožníme vznik licencovaných agentúr sprostredkovateľov práce. Môžu nimi byť súkromné, cirkevné, štátne aj neziskové subjekty. V prípade, že sprostredkujú zamestanie dlhodobo nezamestnaného, štát im bude po dobu troch rokov vyplácať podiel z ušetrených výdavkov štátu.

e) Každý zdravý nezamestnaný bude mať právo na zamestnanie od štátu. V prípade, že ho odmietne, stratí nárok na sociálne dávky.

3. Zrušenie privilégií pre finančné skupiny a oligarchov

a) Dorúbime dane za nezákonné presuny ziskov zo Slovenska do daňových rajov. A dorúbime dane osobám, ktoré boli príjemcami peňazí z účtov v daňových rajoch. Daňová správa nebude šikanovať mlaých a stredných podnikateľov, ale upriami svoju pozornosť na veľké subjekty.

b) Prevezmeme kontrolu nad energetickými monopolmi a prostredníctom regulačného úradu zabezpečíme, aby neboli poplatky za distribúciu plynu a elektriny dvojnásobné oproti krajinám západnej Európy, ale maximálne na rovnakej úrovni.

c) Odstavíme finančné skupiny od povinného zdravotného a dôchodkového poistenia.

d) Zmeníme protimonopolné zákony tak, aby oligarchovia nemohli koncentrovať médiá vo svojich rukách.

4. Slovensko bez dlhov

a) Rast životnej úrovne podporíme vyrovnaným štátnym rozpočtom.

b) Namiesto platenia úrokov zo štátnych dlhopisov znížime dane ľuďom, malým a stredným podnikateľom.

c) Zvýšime dane finančným skupinám a nadnárodným reťazcom, ktoré vyvážajú kapitál mimo Slovenska.

d) Zavedieme 50 percentnú daň zo zisku v odvetviach, kde môžu fungovať iba štátom licencované spoločnosti, ako je napríklad bankovníctvo, poisťovníctvo, elektronické médiá a telekomunikačné služby.

5. Rešpektovaný štát

a) Štát musí byť silnejší ako ktorákoľvek finančná skupina. Každý sudca, prokurátor a príslušník ozbrojených zložiek bude musieť prejsť novou bezpečnostnou previerkou, zameranou na legálnosť prírastku majetku, korupciu a únik utajovaných informácií k oligarchom a finančným skupinám.

b) Zrušíme VÚC. Doterajšie kompetencie VÚC prevedieme na mestá a štát. Ušetrené prostriedky použijeme na rozvoj ekonomicky slabších regiónov.

c) Zavedieme povinnú Vlasteneckú službu v trvaní 3 mesiacov pre mladých mužov a ženy. Cieľom vlastneckej služby je po skončení strednej školy pripraviť občanov na mimoriadne situácie. Každý si bude môcť vybrať, či ju absolvuje v ozbrojených zložkách štátu, alebo u hasičov, civilnej obrany, v zdravotníctve alebo ako sociálny pracovník pri pomoci sociálne odkázaným.

d) Chceme, aby bolo Slovensko suverénnym štátom. Preto zmodernizujeme slovenskú armádu, ktorej prioritou bude ochrana územnej celistvosti Slovenska. Modernizáciu armády využijeme aj na oživenie slovenského zbrojárskeho priemyslu a vytvorenie pracovných miest v slovenskom strojárenstve.

e) Slovensko je súčasťou Strednej Európy. Chceme mať dobré vzťahy s našimi susedmi, aj s Nemeckom a Ruskom, ktoré majú na tento región najväčší vplyv. Ale ak by otázka stála tak, že si môžeme vybrať iba medzi nemeckou a ruskou cestou vývoja spoločnosti, jednoznačne sme za nemecký štandard.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook