Silnejší vyhráva? Chvála rovnosti.

  • 27.2.2015
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 6445
Politika

Predstavte si, že vaša rodinná firma vyrába zdravotné pomôcky pre nemocnice a polikliniky. Robíte to už 20 rokov a všetci sú s vami spokojní. Ale teraz sa zrazu do verejných súťaží začala hlásiť firma Pavla Pašku. Veríte, že máte rovnakú šancu ako on?

Predstavte si, že máte 20 rokov rodinnú lekáreň. Ale teraz prišiel Jaroslav Haščák so sieťou Dr. Max a všetci jeho lekári posielajú svojich pacientov do jeho lekárne. Máte rovnakú šancu prežiť?

Predstavte si, že máte malú stavebnú firmu. Váhostav Juraja Širokého vám nezaplatil a teraz sa s ním súdite. Veríte, že máte pred súdom rovnakú šancu ako on?

A teraz si predstavte, že je sobota 5. marca 2016. Práve dnes sú parlamentné voľby. Máte vybavený voličský preukaz a idete hlasovať do Záhorskej Bystrice. Vo dverách voIebnej miestnosti stretnete obyvateľov tejto bratislavskej mestskej časti – Jaroslava Haščáka a Juraja Širokého. Alebo pôjdete hlasovať v košickom Starom meste a pri volebnej urne stretnete Pavla Pašku.

A vtedy vám to dôjde: Dnes je ten deň. Dnes má môj hlas rovnakú váhu ako hlas ktoréhokoľvek oligarchu.

Celé roky žijeme v oligokracii. Oligarchovia a finančné skupiny nad nami majú navrch. Ale raz za štyri roky, jednu sobotu, sme si všetci rovní. Raz za štyri roky máme demokraciu a môžeme do parlamentu poslať poslancov, ktorí nepôjdu našim oligarchom po ruke.

V tento deň sa všetci spolu rozhodujeme, kým vlastne sme. Ak si necháme ukradnúť identitu a uveríme, že sme iba otroci alebo nevoľníci tých silnejších, potom nimi naozaj budeme.

Ak sa budeme v sobotu 5. marca 2016 správať ako slobodní občania, potom sa nimi naozaj staneme.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook