KOTLEBA? IDE O POCIT KRIVDY

  • 8.12.2013
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 3533
Politika

Zvolenie Kotlebu za župana je dôsledkom neriešenia dvoch zásadných problémov ľudí: Pocitu krivdy a pocitu opustenosti. Pocit krivdy alebo pocit absencie aspoň základnej spravodlivosti, sa dá ilustrovať na dvoch príkladoch. Prvým je beztrestnosť skorumpovaných politikov, sudcov, prokurátorov ako aj finančných skupín a oligarchov žijúcich z politiky. Ľudia sa na to musia pozerať a súčasne na vlastnej koži pociťujú šikanovanie štátnych úradníkov za malý nedoplatok na daniach či odvodoch alebo cítia, že si veľkí a silní kupujú spravodlivosť na súdoch a prokuratúre na ich úkor.

Druhým príkladom krivdy je, keď ľudia vidia, že rómska rodina, ktorá nikdy nepracovala, má vyšší mesačný príjem zo sociálnych dávok ako pracujúca rodina alebo keď vidia, že nikdy nepracujúci Róm má vyšší dôchodok ako celý život pracujúci človek. Čo si majú ľudia, ktorí to vidia na vlastné oči, myslieť o spravodlivosti nášho politického systému?

Príkladom pocitu opustenosti je situácia ľudí žijúcich v blízkosti rómskej osady, ktorej obyvatelia otvorene kradnú ľuďom bicykle z dvorov rodinných domov alebo úrodu z polí a štát tento problém roky nedokáže riešiť. Títo ľudia sa dlhé roky obracajú na štát a vládu. Žiadali o pomoc HZDS, Smer aj pravicu. Ale za žiadnej vlády nepocítili zlepšenie stavu. 

Keď pred pár rokmi prišiel Kotleba do Žehry, ľudia ho vyhnali. Chceli pomoc od vlády, nie od neho. Ale my, štandardní politici, sme v ich očiach zlyhali. Nedokázali sme pre nich urobiť nič. Keď bol do parlamentu predložený zákon o možnosti zavedenia nútenej správy v obci, kde samospráva zjavne nefunguje – ako je to v Žehre, kde rómska väčšina už roky diskriminuje nerómsku menšinu – parlament tento zákon odignoroval. Keby prišiel Kotleba do Žehry dnes, ako by sa Žehrania, ktorí prichádzajú o majetok ale často im ide o zdravie až o holý život, ako by sa zachovali dnes?

Čo s tým? Najväčšou chybou by bolo začať bojovať. Či už s Kotlebom alebo s extrémizmom. Snažiť sa ho ako župana izolovať. Logicky dokazovať, že jeho názory sú chybné. Že v skutočnosti nemá program. A ak aj nejaký má, že sa nedá zrealizovať. Písať o tom, že klame. Písať o tom, že jeho politika môže viesť k hrozným dôsledkom. To všetko bude iba utvrdzovať ľudí, ktorí už aj tak majú na Kotlebu negatívny názor. A jeho fanatických podporovateľov – tú malú menšinu ozajstných extrémistov, ktorí sa nájdu v každej spoločnosti – tých to aj tak neodradí.

Lenže my máme na Slovensku ešte tretiu skupinu ľudí, tú najväčšiu. Sú to tí, ktorí na neho zatiaľ nemajú pevný názor. Ich definitívny názor na Kotlebu sa bude iba formovať. Ak sa budú z médií neustále valiť na ľudí informácie, že Kotleba je zlý – najlepšie s jeho fotografiami vo vodcovských pózach – bude mu to nesmierne pomáhať. Bude to zvyšovať jeho autoritu v očiach ľudí. Pretože vznikne mediálny dojem, že na Slovensku prebieha iba jeden súboj: Politický systém vs. On. Presne to Kotleba potrebuje. Aby sme neriešili príčinu problému, ale iba jeho dôsledok.

V Banskobystrickom kraji sa 70 tisíc ľudí v referende Fico, Smer, súčasný stav politického systému, súčasný stav spravodlivosti na Slovensku versus Kotleba rozhodlo hlasovať proti “systému” a a proti súčasnému stavu spoločnosti na Slovensku. Ak povýšime “boj proti extrémizmu” na ústredný spoločenský problém Slovenska, v očiach mnohých zatiaľ nerozhodnutých ľudí sa to bude javiť tak, že majú na výber iba dve možnosti: Podporiť súčasné skorumpované politické elity neschopné riešit ich sociálne a bezpečnostné problémy alebo podporiť Kotlebu. A ak ľudia nepocítia spravodlivosť, ak sa nebude sociálna situácia ľudí na Slovensku zlepšovať a ak sa nezlepší bezpečnostná situácia v blízkosti rómskych osád, potom bude čoraz väčšia skupina ľudí zvažovať hlas proti takejto realite. 

Druhou najväčšou chybou by bolo presviedčať ľudí o tom, že najskôr treba vyriešiť sociálnu situáciu Rómov, až potom sa môže vyriešiť ich bezpečnostná situácia. Ľudia v blízkosti rómskych osád si totiž povedia: Už som čakal 20 rokov a mám čakať ďalších 20 – na to sa vám môžem vykašľať. Ak sa títo ľudia budú súčasne pozerať na to, ako sa do rómskych osád lejú stámilióny eur z eurofondov, lepšiu predvolebnú kampaň pre Kotlebu si neviem predstaviť.

Čo teda robiť? Predstavme ľuďom čo najviac alternatív, ako reformovať politický systém na Slovensku, aby sa dosiahlo viac spravodlivosti a ochrany pre menších a slabších proti arogancii veľkých a silných. Predstaviť ľuďom čo najviac alternatív ako riešiť bezpečnostnú situáciu pri rómskych osadách v rámci demokratického systému. Urobiť hlavnou témou budúcich volieb výber z týchto alternatív riešení a nie boj proti extrémizmu. Ľudia na Slovensku nemajú radi extrémne riešenia. Budú o nich uvažovať iba vtedy, ak budú mať pocit, že nemajú na výber.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook