Kto zabil Nemcova?

  • 28.2.2015
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 15058
Politika

Boris Nemcov bol odvážny muž. Za prezidentovania Borisa Jeľcina bol vicepremiérom pre ekonomiku a ako veľký prívrženec Margaret Thatcherovej presadzoval nepopulárne ekonomické reformy. Na konci Jeľcinovej éry bol jedným z jeho možných nástupcov. Nakoniec sa stal prezidentom Ruska Vladimír Putin.

Po nástupe k moci uplatňoval Vladimír Putin zásadu Júlia Cézara: Každý z jeho oponentov dostal možnosť pridať sa na víťaznú stranu alebo aspoň možnosť dostať vlastnú “zlatú klietku” – obmedzený priestor, v ktorom sa mohol dobre uživiť aj realizovať. Túto príležitosť využili iní známi ekonómovia – napríklad Anatolij Čubajs (energetika) alebo neskôr German Gref (Sberbank).

Boris Nemcov sa vydal inou cestou. Chcel sa stať alernatívou. Nového prezidenta od začiatku kritizoval a organizoval proti nemu opozíciu. Naposledy spoluorganizoval demonštráciu zvolanú na 1. marca 2015 v Moskve a ďalších ruských mestách. Necelé dva dni predtým, v piatok, 27. februára, bol Boris Nemcov neďaleko od Kremľa zavraždený.

Vždy som si vážil ľudí, ktorí hovoria to, čo si myslia a robia to, čo hovoria. Takíto ľudia sú pre mňa rytiermi. A ak tak činia aj s vedomím, že ich to môže stáť život, potom sú takíto ľudia pre mňa aj samurajmi.

Boris Jefimovič, česť Vašej pamiatke.

Kto ho dal zabiť?

Ponúkajú sa tri teoretické alternatívy: Američania, Putin alebo niekto iný.

Americkej stope príliš neverím. Zorganizovať takúto operáciu v súčasnom Rusku je síce teoreticky možné, ale zorganizovať ju pod nosom FSB v čase konfliktu na Ukrajine? Okrem toho, CIA síce organizovala a pravdepodobne stále organizuje nelegálne operácie, ale nespomínam si, že by v minulosti eliminovala “spojenca”. Takéto veci skôr alebo neskôr vyjdu na povrch a organizátorov takého činu by “nekryla” ani FBI.

Myslím si tiež, že súčasný americký prezident má odvahu podpisovať rozsudky smrti vykonávané “čisto” bezpilotnými dronmi v treťom svete. Ale vydať pokyn na vraždu spriateleného politika v Rusku? To by si Obama podľa mňa netrúfol. Už len kvôli tomu, že takéto podozrenie by z neho vyrobilo najväčšieho “hajzla” medzi americkými prezidentami, a to mu za to rozhodne nestojí.

Neverím však ani tomu, že pokyn na Nemcovovu vraždu dal Putin. Mučeník je pre autoritatívne režimy veľmi nebezpečný. Či už domnelý – ako “zabitý” študent na Národní tříde v Prahe 17. novembra 1989, alebo reálny – ako predavač v Tunisku, ktorého smrť spustila arabskú jar. Boris Nemcov bol oveľa silnejšia figúra ako “študent” v Česko-Slovensku alebo “predavač” v Tunisku. A dať pokyn na jeho vraždu dva dni pred ohlásenými demonštráciami…

Proti Putinovej stope hovorí tiež fakt, že moskovské úrady povolili namiesto ohlásenej demonštrácie uskutočniť smútočný pochod na pamiatku Borisa Nemcova. Ak by bol Putin objednávateľom tejto vraždy, nechal by v centre Moskvy prebehnúť takéto zhromaždenie, pre neho veľmi nepríjemné, a ešte by mu vraždou urobil aj “marketing”? Takto proti sebe by to nedokázal skonšpirovať ani húpací koník.

Nesedí mi ani argument, že Putin sa v minulosti neštítil použiť násilie voči nevinným. Mám teraz na mysli fakt, že spúšťačom druhej čečenskej vojny boli teroristické útoky v ruských panelákoch, pričom pri niektorých z týchto panelákov boli pristihnutí príslušníci FSB. Ak aj bola FSB do vyrobenia zámienky na vojnu zapletená, cieľom operácie bolo vyrobiť obete – obyčajných Rusov, vyrobiť nepriateľa – Čečencov a vyrobiť záchrancu – Putina. Lenže v prípade Nemcovovej vraždy táto schéma vôbec nesedí. V tomto prípade sa Putin do role záchrancu obyčajných Rusov nemá ako napasovať.

Zostáva ešte motív zastrašenia: Ak budete vyskakovať proti Putinovi, dopadnete tak ako Nemcov. To by mohlo mať nejakú logiku, ale … Ani Chodorkovský nespáchal vo väzení “samovraždu”, čo by sa po rokoch v base dalo ľahšie odôvodniť. A Navaľnyj tiež zatiaľ nedostal “infarkt”. Prečo by bol ako odstrašujúci príklad vybratý Nemcov a ešte dva dni pred demonštráciami?

Z týchto dôvodov mi to zatiaľ vychádza tak, že za Nemcovovou vraždou nie je ani Putin, ani Američania. Kto mal na zabitie Nemcova ešte motív? Teraz budem špekulovať, ale nevylučoval by som niekoho typu Dugin alebo Strelkov. Teda ruských nacionalistov, pre ktorých ju Putin polovičný zradca. Podľa nich je príliš mäkký na Ukrajine a príliš mäkký aj voči “liberálom”. Nemcovovou vraždou by mohli vyvolať chaos a dať Putinovi vidličku: Buď pritvrdíš podľa našich predstáv, alebo budeš mať opozičníkov v uliciach a skôr alebo neskôr to nezvládneš.

Nie som si istý, či sa vôbec niekedy dozvieme, kto dal naozaj Borisa Nemcova zabiť. Chcel som sa iba podeliť so svojimi úvahami o tom, prečo páchateľ nemusí byť zrejmý na prvý pohľad.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook