Policajná razia. Enel, Fico a slovenskí oligarchovia.

  • 16.12.2014
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 14384
Politika

Slovenská polícia dnes opäť vykonala raziu v Slovenských elektrárňach, v ktorých má taliansky ENEL 66 percentný podiel. Podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara polícia zaisťovala dokumenty v súvislosti s viacerými podozreniami, ktoré sú so Slovenskými elektrárňami spojené.

Spory štátu s ENELom

Táto razia je už druhou v tomto roku. V júli bola razia súčasťou vyšetrovania vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zločinu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. Išlo teda o zaistenia dôkazov okrem iných súvisiacich so sporom štátu a ENELu o doplatok za privatizáciu Slovenských elektrární.

Dnešná razia súvisí aj s vypovedaním zmluvy o prenájme Gabčíkova, keďže polícia navštívila aj objekty vodnej elektrárne v Gabčíkove. Okrem toho polícia zaisťovala dokumenty aj v jadrovej elektrárni Jaslovské Bohunice.

Fico má spory s ENELom už dlhšiu dobu. Okrem naťahovania sa o to, kto má komu doplatiť za privatizáciu elektrární, prebiehali už dlhšie spory o dostavbu jadrovej elektrárne v Mochovciach. Existuje totiž dôvodné podozrenie, že ENEL nevie alebo nechce Mochovce dostavať. A pred niekoľkými dňami vypukol spor aj o Vodné dielo Gabčíkovo.

Podstatné je uvedomiť si jednu dôležitú skutočnosť, ktorá pri spore Fica a ENELu vyšla na povrch:

Štát je vždy silnejší, než akokoľvek silný oligarcha, finančná alebo podnikateľská skupina.

S jedným malým ale veľmi podstatným dovetkom:

Ak štát chce.

Predseda vlády Fico sa rozhodol, že vytlačí ENEL zo Slovenských elektrární. A používa všetky prostriedky, aby tento svoj cieľ dosiahol. Bude zvyšovať tlak dovtedy, kým ENEL nepochopí, že tento súboj so štátom nemôže ustáť.

ENEL skôr alebo neskôr pristúpi na Ficove podmienky, pretože nemá ako zatlačiť na štát. A štát ma veľa možností, ako zatlačiť na ENEL. Môže napríklad do ENELu poslať daňové kontroly a dodatočne vyrúbiť dane. Som si istý, že legitímny dôvod by sa našiel, vzhľadom na dlhoročný odliv peňazí z elektrární do materskej firmy ENELu v Taliansku.

Slovenskí oligarchovia

Ficova kreatívnosť a aktivita proti ENELu však demaskuje iný dôležitý fakt. Ak by Fico chcel, rovnako tvrdo by mohol postupovať aj voči domácim finančným skupinám a oligarchom, ktorí ohrozujú slovenské národné záujmy. Najmä neustálym tunelovaním slovenskej ekonomiky a vývozom kapitálu mimo Slovenska.

Po kauzách v zdravotníctve a v rezorte ministerstva dopravy je už úplne zrejmé, že peniaze z najlukratívnejších kšeftov so štátom končia na Cypre, v Belize alebo na ostrove Jersey. Práve na posledne menovaný ostrov sa nedávno presídlila aj Penta.

Ak by Fico chcel, mohol by na “spôsob ENELu” vytlačiť zo slovenskej ekonomiky aj Pentu, J&T alebo Širokého. Ak by Fico chcel… Ale keďže Fico nielenže nechce, ale tieto kšefty ticho toleruje, potom je úplne logické a legitímne usilovať o jeho pád.

Je pravdou, že Ficovým pádom vznikne na Slovensku neistota. Nebude zrejmé, čo bude ďalej. A presne takúto neistotu by sme mali ľuďom z Penty alebo z J&T dopriať. Nech si ju užijú.

Normálni ľudia si neistotu toho, že nevedia, čo bude zajtra, užívajú už roky. Oligarchovia a finančné skupiny si doteraz užívali sociálne istoty pre seba a svoje rodiny.

Nie je už čas otočiť veci z hlavy na nohy?


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook