Penta, Uhliarik a ich Kuba. Penta story 24.

  • 8.4.2015
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 31549
Mordor Penta

Kde sa vzal, tu sa vzal, jedného dňa sa v KDH zjavil MUDr. Ivan Uhliarik. Neobjavil sa tam celkom náhodou, v lete 2009 ho priviedol Ján Figeľ.

Keď sa Ján Figeľ za všeobecného vnútrokádeháckeho nadšenia pripravoval na prevzatie funkcie predsedu KDH, presadil v stanovách, že podpredsedov nebude päť, ako dovtedy, ale bude ich šesť. A jeden z nich bude podpredseda pre zdravotníctvo. Všetci sa tomu čudovali, ale Figeľova vôľa bola vtedy v KDH svätá. A keď na tento post nominoval v KDH neznámeho Skaličana Ivana Uhliarika, nikto tomu nerozumel, ale ako som už uviedol, Figeľova vôľa …

Podpredseda KDH má poradie na zvoliteľnom mieste kandidátky isté, ale nikto v KDH vtedy netušil, že Uhliarik s Figeľovým posvätením mieri vyššie. Po voľbách v roku 2010 sa tvorila pravicová vláda. Na ústredí KDH bolo vtedy živo ako v úli. Funkcionári KDH a ašpiranti na rôzne funkcie sa zleteli z celého Slovenska ako včely na med. A chodbovali pred kanceláriou predsedu, aby sa na nich nezabudlo.

Ivan Uhliarik však vôbec nemal tieto starosti. Pokojne odletel hneď po voľbách na dovolenku na Cyprus. Keď som sa vtedy pýtal dobre informovaných v KDH, čo tam naozaj robí, odpovedali mi, že išiel prepisovať svoje firmy, lebo mieri do vlády. Ministerstvo zdravotníctva bolo vždy za trest, a preto nikto nerozumel, ako si svojou nomináciou do vlády mohol byť taký istý. Ukázalo sa však, že vedel viac, ako všetci ostatní.

Na koaličných rokovaniach o zostavení Radičovej vlády sa veľa vecí priebežne menilo. Napríklad Richard Sulík mal byť najskôr ministrom financií, ale potom išiel na predsedu parlamentu. Ján Figeľ chcel byť najskôr ministrom vnútra, potom ministrom hospodárstva. Ale jedna vec sa nemenila nikdy: KDH žiadalo ministra zdravotníctva. To bola pre Figeľa prvá priorita, ešte pred vlastnou funkciou.

V jednom momente, keď sa koaličné rokovania zasekli kvôli sporu Miškova a Figeľa o ministra hospodárstva, ponúkol dokonca Daniel Lipšic Figeľovi, že pôjde na ministerstvo obrany, aby Figeľ mohol ísť na ministerstvo vnútra. Ale v tomto rozostavení by KDH nepripadlo ministerstvo zdravotníctva. Figeľ to odmietol s tým, že zdravotníctvo je priorita. Nakoniec to dopadlo tak, že Uhliarik išiel na zdravotníctvo a Figeľ na “rozšírenú” dopravu.

V tom čase som si myslel, že Figeľ bol na poste ministra zdravotníctva už od leta 2009 dohodnutý s Ivanom Kmotríkom. V deň vymenovania vlády nám však večer volali ľudia z Dôvery, že Uhliarik sedí v Digital Parku, v sídle Penty, a rokuje s Haščákom, Matákom a Širokým. Oblial nás studený pot, ale vláda už bola vymenovaná a kocky boli hodené.

Myslím, že to bolo po prvýkrát v dejinách KDH, že bol nejaký minister za toto hnutie riadený externe. Chodili za nami ľudia, že zákony sa píšu priamo v Digital Parku, a Uhliarik ich iba administruje. Spolumajiteľ Penty Maták tento “dobrý zvyk” písať si zákony na mieru dokonca priznal v médiách. Priamy dôkaz o tom, že Uhliarik bol Pentliarik, nám však chýbal. Naďabil som naň až dávno po rozpade Radičovej vlády.

Tajomník

Počas Radičovej vlády fungovala pri ministerstve zdravotníctva komisia Veriteľ 2, ktorá dozerala na oddĺženie zdravotníctva. Mala na to k dispozícii 350 miliónov eur. Členmi komisie za ministra financií Ivana Mikloša boli Peter Pažitný, Peter Miššík a Pavol Sabol. Nominantami ministra Uhliarika boli Andrej Hós, Ľubomír Partika a Katarína Lutherová.

Kľúčovou postavičkou tejto 350 miliónovej komisie bol však človek, ktorý organizoval prácu komisie a bol kontaktnou osobou pre veriteľov v zdravotníctve. Tajomníkom komisie bol bratranec členky komisie Kataríny Luherovej, neskoršej poslaneckej asistentky Ivana Uhliarika, Peter Kuba.

Tento človek mal byť podľa jedného z členov komisie pôvodne takisto riadnym členom komisie, ale veľmi sa tomu bránil a chcel pôsobiť iba v úzadí. Dobre vedel prečo.

Podrobnejšie som o aktivitách Petra Kubu písal tu. Ale aby som to zhrnul:

1. Peter Kuba je majiteľom reklamnej agentúry ROKO, ktorá roky pôsobila ako dvorná agentúra Rezešovcov a VSŽ.

2. Peter Kuba pôsobil v predstavenstve spoločnosti TREND TATRY, ktorej predsedom dozornej rady bol istý čas aj šéf popradského podsvetia Ondrej Žemba.

3. Peter Kuba je v spise Gorila spomínaný ako ten človek, ktorý pre Haščáka bude realizovať projekt Novej politickej strany, ktorá sa bude špecializovať na zdravotníctvo, a ktorej prioritou bude obsadiť post ministra zdravotníctva.

4. Peter Kuba financoval stranu Nádej, v ktorej pôsobil Jirko Malchárek, Alexandra Novotná ale aj neskorší minister práce Jozef Mihál.

5. Peter Kuba vtedy dostal od Malchárkovho ministerstva hospodárstva zakázku 20 miliónov korún, ktorá bola v čase predvolebnej kampane mesiac pred voľbami zvýšená o 38 miliónov korún.

Neskôr bol Peter Kuba spájaný s Regionálnou obstarávacou agentúrou (ROA) z Horných Plachtiniec, ktorá pred dvomi rokmi dostala zakázku organizovať verejné obstarávania pre viac ako 20 štátnych inštitúcií. A v apríli 2013 vyhlásila ROA víťazov tendra na reklamné služby pre štátne inštitúcie v hodnote 130 miliónov eur. V ROA pôsobil aj bývalý vysoký dôstojník SIS Ján Feranc.

Záver

Premiér Fico často reaguje na kritiku fungovania zdravotníctva zo strany opozičného poslanca Ivana Uhliarika rozčúlene s tým, že nejaký Pentliarik nemá žiadne morálne právo o zlých pomeroch v zdravotníctve hovoriť. Myslím si, že v tomto prípade má Robert Fico pravdu.

Poznámka

Pre zaujímavosť pridávam dva linky na články o prepojení Ivana Uhliarika na Pentu.

Blog Simony Krajňákovej

Správa z Hospodárskych novín


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook