Smer, opozícia a zdravotníctvo.
- 4.3.2015
- Alexej Dobroľubov
- Čítanosť: 6911
Politika
Po referende na Slovensku znovu ožila téma zdravotníctva. Kvalitné spracovanie témy môže byť klúčom k posunu SMERu do nižšieho preferenčného pásma.
Dnešná opozícia pripomína Brownov pohyb dvoma aspektami: neustálym delením a neustálou zmenou komunikačnej politiky. Za posledné volebné obdobie sme si prešli od zakladania platforiem, poukazovaním na Rómov, hľadaním lídra, protestami a upozorňovaním na kauzy vlády, niekedy dôraznejším, niekedy menej.
Súčasná situácia:
V politike opozičných strán možno pozorovať tri stratégie:
Prvou je dosiahnuť v prieskumoch kritické množstvo voličov (Sieť), aby sa vytvoril nabaľovací efekt. Druhá spočíva vo vytváraní vlastných strán na zlepšenie si vyjednávacej pozície pred tvorením predvolebných koalícií (SKOK, Šanca, Občania – Hlina). Treťou je držanie si svojich žetónov, ktoré majú strany v rukách, teda ako-tak popularného lídra (Lipšic, Sulík, Matovič).
Tieto procesy dosiahli pravdepodobne vrchol, nakoľko už nie je veľmi kam sa posunúť. Segment potenciálnych opozičných voličov je v súčasnosti presýtený počtom hráčov. V marketingu platí, že ak je jeden trh saturovaný a dosiahnutie zvýšenia trhového podielu je extrémne náročné, subjekty sa pokúsia preniknúť na nové trhy s novým, resp. upraveným produktom.
Opozičné strany v súčasnosti rezignovali na oslovenie voličov strany SMER-SD, čo skôr je výsledkom toho, že nevedia nakombinovať svoj image a doterajšiu politiku bez toho, aby to nepôsobilo nedôveryhodne. Výsledkom toho je, že ani reakciu SMER-SD nevedia správne čítať a nevidia, kde je príležitosť.
Odvolanie Pašku a Zvolenskej interpretujú ako zásluhu „tlaku ulice“ a verbálne vyjadrili ochotu pokračovať v protestoch, čo sa ale v konečnom dôsledku nedeje. Vzhľadom na faktory, že musí existovať téma, musia byť schopní sa dohodnúť a musia mať plán, čo sú pravdepodobnosti, ktoré sa medzi sebou násobia, je celkom jasné, prečo sa v protestoch nepokračuje.
K protestom: Pri všetkej úcte k aktérom, to, čo spôsobilo odvolanie Zvolenskej a Pašku neboli protesty tých 4000 ĺudí na námestí. I keď samozrejme následné vírenie prachu a upozorňovanie na tému malo svoj podiel na odvolaní Pašku (Zvolenská šla dole aj bez prostestov). V pokračujúcej dynamike by v druhom ťahu Fico vyhlásil, že ide o čisto bratislavskú aktivitu a len by regionálne pritvrdil témou Bratislava – pravica vs. zvyšok Slovenska – SMER-SD. Vo vládnej politike by to znamenalo viac regionálnych balíčkov a bola by to aj prípadne zámienka na predčasné voľby.
Vzhľadom nato, že Robert Fico je rozhodnutý vypýtať si mandát od ľudí na prípadné odpustenie dlhov Slovenska Grécku, bude pre neho najlepšie spojiť takéto referendum s voľbami. A jednou z hlavných tém volieb bude referendum, zatiaľčo menej bude počuť o skladaní účtov jeho vlády. Ak aj nebudeme jediní, kto odmietne odpustenie dlhov Grécku, Fico bude ukazovať, že dáva ľudu vybrať si. #image shaping
Achilová päta SMER-SD
Zdravotníctvo je v skutočnosti Achilovou pätou SMERu. Ak si pozrieme druhotné triedenia, jeho voličstvo má takéto zloženie:
Z kategórie nad 50 rokov pochádza 50 % voličov SMER-SD, samozrejme plus – mínus štatistická odchýlka, ale podiel danej skupiny na celkovom podiele je tak zásadný. Akýkoľvek posun v danej kategórií by bol zreteľný v prieskumoch, či voľbách. Poznámka, že sú to zároveň aj disciplinovaní voliči, nie je snáď ani potrebná.
Toto je kategória ľudí, pre ktorých je zdravotníctvo v marketingovej terminológií rýchloobratkový tovar, teda sú jeho najväčší konzumenti. Pre týchto ľudí je viditelný nulový posun v kvalite tejto služby. Preto akékoľvek plytvanie v danom rezorte je veľmi tažko znášané. Zameranie sa na tému zdravotníctva má okrem zamerania sa na poteciálnych voličov aj sekundárne efekty.
Zdravotníctvo je stavovsky organizované. Komory lekárov a sestier, odborové združenia, ktoré sú si skutočne vedomé potrebnej zmeny, sú pri kvalitnom programe sú osloviteľné. A zároveň je to mienkotvorná skupina. Vidieť to na komunálnych voľbách, keď sa politické strany predbiehajú, kto bude mať na kandidátke viac lekárov.
Trafiť sa do achilovej päty
Opozičné strany by sa v prvom rade mali sústrediť na odhaľovanie plytvania v zdravotníctve a zároveň upozorňovať na horizontálny monopol finančnej skupiny PENTA. Treba jasne preukázať, že medzi plytvaním a kvalitou zdravotnej starostlivosti je jasná korelácia.
V druhom ťahu treba ponúknuť tvár a komplexný program, ktorý musí byť disciplinovane komunikovaný so stakeholders – tu už ale prechádzame do žánru sci-fi a fantasy.
Podstatný rozdiel medzi poukazovaním na pochybenia vlády Roberta Fica v ostatných rezortoch a v zdravotníctve je v tom, že pri zdravotníctve akékoľvek upriamenie pozornosti na chyby a nevyhnutné zmeny pôsobí extrémne rušivo na tažko vybojovanú a udržiavanú mocenskú rovnováhu v SMERe.
Dohody medzi Paškom a PENTOU o deľbe našich odvodov v zdravotníctve sú ťažko vydreté. Útoky na „PAX – PENTA, PAŠKA“ vedia upriamovať pozornosť dovnútra SMERu a narúšať pozornosť a jednoliatosť mašinérie, čo môže len pomôcť ďalším prekvapeniam zvnútra.
Samozrejme tým nechcem povedať, že poukazovanie na iné kauzy je zbytočné, ale s preferenciami to v zásade nehýbe. Sústredenie síl na mapovanie korupcie v zdravotníctve (náboje ležia na zemi), spolu s kvalitným programom a upozorňovaním na vplyv finančných skupín, spája príležitosti na súčasnom politickom trhu. Umožňuje to odradiť voličov od strany SMER-SD a prípadne ich prilákať ich k sebe.