Žírna Morava na Najvyššom súde

  • 7.11.2014
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 10523
Postavy a postavičky

V texte “Vojna o Smolenice. Nepríjemné otázky. Penta story 6” som spomínal sudcu krajského súdu v Bratislave JUDr. Milana Moravu. Tento sudca vydal v roku 1998 dve predbežné opatrenia v prospech Penty v kauzách Chemolak Smolenice a Drôtovňa Hlohovec.

Iba pre upresnenie uvádzam, že JUDr. Morava už dnes na krajskom súde nepracuje. Predbežné opatrenia už teda nevydáva. Povýšil. JUDr. Milan Morava je dnes sudcom Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Na webovej stránke Najvyššieho súdu Slovenskej republiky figuruje JUDr. Morava medzi predsedami senátov správneho kolégia.

Do agendy správneho kolégia patria okrem iného spory v oblasti telekomunikácií, daní a energetiky. Senáty správneho kolégia sú aj poslednou inštanciou v sporoch preskúmavajúcich rozhodnutia Protimonopolného úradu Slovenskej republiky. Napríklad, ak by protimonopolný úrad zakázal vstup Penty do vydavateľstva Petit press a Penta by toto rozhodnutie súdne napadla, definitívne by po prípadnom odvolaní rozhodol správny senát Najvyššieho súdu.

Keď v tomto roku Štefan Harabin opätovne kandidoval na predsedu Najvyššieho súdu, pod jeho kandidatúrou bolo podpísaných celkom 58 sudcov z Najvyššieho súdu. Na čestnom treťom mieste jeho navrhovateľov sa podľa portálu sudcovia.sk nachádza JUDr. Milan Morava.

Keď som na internetovej stránke www.otvorenesudy.sk hľadal rozhodnutia sudcu Moravu, našiel som tam zverejnené iba tri rozhodnutia tohto sudcu. Ak máte so sudcom Moravom vlastnú skúsenosť, s dôverou sa obráťte na [email protected] . Rád budem o vašich skúsenostiach informovať čitateľov Posledného križiaka.

Ale jedno zaujímavé rozhodnutie senátu Baricová, Urbancová a Morava som predsa len na internete našiel. Tento senát v ňom potvrdil rozhodnutie krajského súdu, korým bolo zamietnutá sťažnosť Aliance Fair – play. NKÚ vtedy odmietol poskytnúť Aliancii Fair – play informácie o nástenkovom tendri a aliancia sa obrátila na súd.

V rozsudku senátu sa uvádza, že aliancia zneužíva zákon o slobodnom prístupe k informáciám ako “zámienku na kritiku orgánov verejnej správy” a “formalistické bezúčelné spory”. Chudera Aliancia Fair – play bola týmto rozhodnutím definitívne demaskovaná.:) To má za to, že chcela informácie o takej nebíčkovo čistej veci, ako bol nástenkový tender. A ešte chcela tieto informácie aj zneužiť na kritiku orgánov verejnej správy… No uznajte, to sa predsa v tomto štáte nepatrí.

P.S: Sudca Morava sprostredkovane figuruje aj v básni Sama Chalupku “Mor ho!”. Pripomínajú nám ho tieto verše, ktoré popisujú, odkiaľ prišli slávni junáci stojaci pred rímskym cisárom:

“Tá zem, tie pyšné hory, tie žírne moravy:

to vlasť ich, to kolíska dávna synov slávy.”

P.P.S: Sudcovskí kolegovia a bývalí kolegovia hovoria o JUDr. Moravovi ako o “Milankovi”, ktorý je vraj vášnivý poľovník a po úspešnej poľovačke vždy donesie niečo na koštovku.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook