Fico a revolúcia. Už sa mu to zbiera.

  • 9.12.2014
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 22921
Revolúcia

V známom českom filme Vesničko má středisková varoval Marián Labuda svojho kolegu z družstva:

“To neděláš dobře, Jaromíre, že strkáš ty vypálený sirky zpátky do krabičky.”

“Proč?”, opýtal sa Jaromír.

“Jednou to poznáš.”

Jaromír si dlho nedal povedať. A keď mu to stále prechádzalo, začal si myslieť, že to tak bude navždy. Lenže raz si po zapálení cigarety, a schovaní vypálenej zápalky naspäť do krabičky, strčil krabičku do predného vrecka nohavíc. A opiekol si … prirodzenie.

S naším pánom premiérom je to podobné. Takisto získal mylný dojem, že keď mu niečo prechádzalo doteraz, bude to tak navždy. Nášho premiéra mnohí varovali, takisto ako Jaromíra z “Vesničky”, že sa mu to “vymstí”.

Najskôr sa nechal nahrať svojím kolegom Bohušom Hanzelom. Ak by ste si náhodu nepamätali, je to tá slávna nahrávka s “hlasom podobným Ficovi”, na ktorej sa tento hlas chváli, že vlastnou hlavou zohnal na Smer 40 miliónov. Ale táto kauza ešte Fica nepopálila.

O niekoľko rokov neskôr si bol človek podobný Ficovi vypiť coca colu s človekom podobným Jaroslavovi Haščákovi z Penty do konšpiračného bytu na Vazovovej ulici v Bratislave. Podebatovali na rôzne témy. Napríklad aj na tému zdravotníctvo. V spise Gorila sa o tejto téme píše toto:

“Haščák sa pýta Fica, či sa môže stretnúť s Paškom. Fico súhlasí. Haščák vysvetľuje koncepciu PENTY, že zdravotníctvo bude fungovať len ak sa podmienky nastavia na maržu 7 -10% a čistú efektívnosť.”

“Fico mu dohodne stretnutie s Paškom.”

Ani pitie coca coly s Haščákom ešte Fica veľmi nepopálilo. Ale zdravotníctvo ho práve teraz dobehlo. Paška je už preč. Lenže tým to neskončilo. Verejnosť sa každý týždeň dozvedá minimálne o jednom ďalšom predraženom kšefte na úkor pacientov.

Špecialista na mládež

Tak si teraz povedzme o jednej ďalšej kauzičke. Riaditeľom detskej fakultnej nemocnice v Bratislave je dnes Doc. MUDr. Ladislav Kužela. Pán doktor kandidoval v roku 2006 do parlamentu na 15 mieste kandidátky strany NÁDEJ. Viac sa o tejto skrachovanej penťáckej strane, ktorú podľa spisu Gorila založili Haščák s Malchárkom, môžete dočítať v Penta story 14.

Ladislav Kužela bol aktérom kauzy, ktorú pred siedmimi rokmi pekne popísal vtedajší redaktor Trendu Gabriel Beer. Poslanci parlamentu počas prvej Ficovej vlády rozhodli, že 19 a 20 roční ľudia budú plošne testovaní na prítomnosť baktérie Helicobacter pylori v tráviacom trakte. Test mohol byť urobený zo vzorkov stolice (225 Sk za test) alebo z dychu (3.000 Sk za test).

Čo myslíte, ako rozhodli poslanci? Že sa bude testovať z dychu. A čuduj sa svete, v tom čase existovalo na Slovensku jediné súkromné gastroenterologické zariadenie “Thalion” v Bratislave, ktoré tieto testy z dychu vedelo robiť. A jediná firma Med Art, ktorá tieto testy dovážala. Dovtedy o tieto testy nebol veľký záujem, pretože poisťovne žiadali doplatok 1.800 korún za každý test. Podľa zákona schváleného poslancami ho však odvtedy preplácali poisťovne.

A kto bol riaditeľom a spolumajiteľom súkromného Thalionu, ktorému poslanci priklepli takýto kšeft za 200 miliónov korún? Áno, je to dnešný riaditeľ detskej fakultnej nemocnice v Bratislave doc. MUDr. Ladislav Kužela. Mimochodom, jeho JUDr. Martina Kuželová je konateľkou a spolumajiteľkou firmy dodnes.

Výchovné zaucho

Jeden môj priateľ nám raz rozprával túto príhodu z mladosti. Prišiel do kuchyne a keď prechádzal popri mame, tá mu strelila zaucho. Prekvapene sa opýtal: “Za čo, mama?” Mamina odpoveď znela takto: “Nazbieralo sa ti”.

Aj Ficovi sa to už zbiera. Prvé varovné zaucho dostal na jar v prezidentských voľbách. Koľko sa mu nazbieralo odvtedy, napríklad aj za zdravotníctvo, uvidíme v stredu, 10. decembra, o 17:00 hod. na námestí SNP v Bratislave. Príďte sa pozrieť.

Revolúcia

A ak náš pán premiér nepochopí, ako ďalší logický krok sa núka revolúcia. Tú pred 25 rokmi pochopil. Určite ju pochopí aj dnes.

Slovenský národ mnohí podceňujú. Vraj iba skláňame hlavy. Čím viac nás bijú, tým viac sa ohneme.

Neverte takýmto rečiam. Klamú. Za posledných 100 rokov sme sa vedeli veľakrát vzoprieť a urobiť veľké veci. Napríklad sme sa všetci nepokakali, keď nás v roku 1944 začali obsadzovať Nemci. Urobili sme to, čo má zdravý národ urobiť: Bránili sme sa so zbraňou v ruke.

V roku 1946 sme ako jediný stredoeurópsky národ vo voľbách odmietli komunizmus. Demokratická strana porazila komunistickú stranu a získala viac ako dvojnásobok hlasov. Počas komunizmu státisíce našich otcov a dedov chodilo na púte a napriek hrozbe postihov podpisovalo petície. V novembri 1989 sme na námestiach donútili zhnitý režim odísť. V roku 1998 sme zabránili tomu, aby sa zo Slovenska stalo Bielorusko.

Ja vidím slovenský národ takto: Sme trpezliví a dávame prvú aj druhú šancu. Ale keď našu dôveru niekto zneužije, potom býva prekvapený.

Tie tatranské orly, ktoré driemu v každom z nás, sa už prebúdzajú.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook