Manifest „25 slov“. Slovenská abeceda 2015.

  • 1.1.2015
  • Ignác Milan Krajniak
  • Čítanosť: 23263
Revolúcia

Dá sa povedať to podstatné o Slovensku v roku 2015 v dvadsiatich piatich slovách? Pokúsil som sa o to. Budem rád, ak vás aspoň niekoľko z týchto dvadsiatich piatich slov osloví.

.

MANIFEST „25 SLOV“

AKCIA: BUDÚCNOSŤ BEZ BANDITOV

CIEĽ:    DEFINITÍVNY EXIT FICA, GORÍL, HAŠČÁKA

IDEA:   JEDNOTNE KONAJÚCI ĽUDIA MAJÚ NÁDEJ

ODVAHA POMÁHA RÁSŤ.

SOLIDARITA TVORÍ ÚSPECH VÄČŠINY.

YES. ZAČÍNAME !

.

Slovenská ABECEDA 2015

A ako “AKCIA”: Doteraz sme si hovorili, že to takto už na Slovensku ďalej nemôže ísť. Dnes už vieme, že iba slová nepomôžu. Rok 2015 pred nás kladie otázku: Prejdeme od slov k činom?

B ako “BUDÚCNOSŤ bez banditov”: Sme na tom podobne ako ľudia vo filme Sedem statočných. Vedeli by sme sa o seba postarať, zarobiť si na živobytie, uživiť svoje rodiny. Problémom sú banditi, ktorí znovu a znovu ukradnú, čo vytvoríme. Budeme sa aj v roku 2015 iba prizerať, skloníme hlavy a zanadávame si v krčme alebo na facebooku? 

C ako “CIEĽ”: Predstavme si Slovensko v roku 2016: Večer si pozrieme správy a ani raz v neuvidíme meno Fico, Paška, Haščák, Výboh, … doplňte podľa vlastného uváženia. Ani jedna správa o tom, že zase niekto ukradol ďalšie milióny, ktoré sme zaplatili z našich daní. Skúsime preto v roku 2015 niečo urobiť?

D ako “DEFINITÍVNE”: Všimli ste si, že skorumpovaní politici sú ako chameleóni? Aj keď ich na chvíľu vyženieme, zmenia farbu a zase sú späť? To preto, že sme burinu netrhali aj s koreňmi, ktoré ich živia. Koreňmi skompromitovaných politikov sú finančné skupiny a oligarchovia, ktorí ich platia. Urobme to v roku 2015 úplne inak ako doteraz: Vytrhajme burinu aj s koreňmi a zbavme sa jej definitívne. Raz a navždy.

E ako “EXIT”: Nech sa páči, tam sú dvere. Máte nejakých kandidátov, ktorým to treba povedať?

F ako “FICO”: Fico je symbolom skompromitovaných politikov. Skúsme si teraz malý test: Vedeli by ste spamäti vymenovať aspoň troch oligarchov, ktorí sú s ním spojení?

G ako “GORILY”: Gorily sú symbolom toho, čo nechceme. Nechceme žiť ďalej ako v džungli, kde silnejší zneužíva slabšieho. Chceme žiť v roku 2015 ako slobodní ľudia, ktorí si vážia jeden druhého?

H ako “HAŠČÁK”: Haščák je symbolom finančných skupín a oligarchov, ktorí nás nemajú za nič. Sme pre nich “hovná”, ktoré ničomu nerozumejú. Nie je v roku 2015 konečne čas, aby sme im ukázali, ako veľmi sa v nás zmýlili?

I ako “IDEA”: Zmýlili sa vo väčšine z nás. Sme už oveľa ďalej ako si myslia. Nechceme sa nechať manipulovať. Iba sme si navzájom nedali o sebe vedieť. Vieme sa v roku 2015 spojiť?

J ako “JEDNOTNE”: Ak budeme chcieť, cestu si k sebe nájdeme. Kto nás zastaví, ak spolu jednotne niečo urobíme?

K: ako “KONAŤ”: Doteraz sa spoliehali na to, že sa nedokážeme spojiť a že nedokážeme spolu nič vyKonať. Chceme, aby bol pre nich rok 2015 veľkým prekvapením?

L ako “ĽUDIA”: Presviedčajú nás, že je normálne byť človek človeku vlkom. Že sa aj tak nedá nič zmeniť. Že gorily a ich zákony džungle tu budú stále. A čo keby sme prestali rešpektovať ich zákony džungle a začali sa k sebe v roku 2015 navzájom správať ako civilizovaní ľudia, ktorí sa vedia dohodnúť? Podľa pravidla človek človeku človekom?

M ako “MAŤ”: Máme na to, aby sme sa o to pokúsili? Nie sme my Slováci iba poddanský národ, ktorý si vždy nechal rúbať drevo na hlave? Samozrejme, že na to máme. Za posledných sto rokov sme sa niekoľkokrát vzopreli a ukázali, že v nás driemu slobodné tatranské orly. Naši dedovia v roku 1946 vo voľbách odmietli komunizmus ako jediný národ v strednej Európe. Naši dedovia a otcovia v roku 1989 dali EXIT vláde komunistickej strany. Naši otcovia a mnohí z nás otočili v roku 1998 kormidlo Slovenska na Západ. Teraz je to na nás, aby sme posunuli Slovensko zase o kúsok dopredu. Sme my, v roku 2015, odhodlaní pokračovať v diele našich otcov a dedov?

N ako “NÁDEJ”: Predstavte si, že ste prišli uzimení a vymrznutí na chalupu. Nádej je ako prvý plamienok, ktorý sa chytí polienka v krbe. Ešte nehreje, ale už vieme, že bude dobre. Stačí ho chvíľu opatrovať a rozhorí sa. Preskakuje z polienka na polienko, rastie a o chvíľu je všade teplo a pohoda. Zažili ste to už?

O ako “ODVAHA”: Odvahu môžeme darovať jeden druhému. Odvaha chráni prvý plamienok lepšej budúcnosti, až kým sa nepridajú ďalší a ďalší, ktorí ho budú chrániť a šíriť. Žiadame sami od sebe priveľa?

P ako “POMÁHAŤ”: Každý z nás má v sebe potenciál na dobré aj na zlé. Existuje niečo pekné, čo môžeme pre seba navzájom v roku 2015 urobiť. Nájsť jeden v druhom to najlepšie, čo sa v nás skrýva. A pomôcť si navzájom to prejaviť. Už ste niekedy hľadali v druhom to najlepšie?

R ako “RÁSŤ”: Kým sa budeme stále obávať, aby nebolo horšie, nikdy nebude lepšie. Každé semienko v zemi ma v sebe zakódovanú túžbu rozvíjať sa a rásť. Má v sebe silu prerásť aj skalu, aby sa dostalo na slnko. S nami ľuďmi je to podobné. Túžbu a silu rozvíjať sa a rásť máme v sebe. Dáme si v roku 2015 navzájom šancu rásť?

S ako “SOLIDARITA”: Silní a bezohľadní vyhrávajú iba dovtedy, kým sú slabší a slušnejší rozdelení a osamotení. Silní to dobre vedia, a preto nikdy nerobia zle všetkým naraz. Vždy si vyberú niekoľkých z nás, aby ostatní uverili, že to nie je ich vec. A potom si vyberú ďalšie a ďalšie obete. Funguje im to už dlho a bude im to fungovať až dovtedy, kým sa nezastaneme jeden druhého. Vtedy sa ukáže ich slabosť a naša sila. Kto nás oklame alebo zastaví, ak bude rok 2015 rokom solidarity?

T ako “TVORIŤ”: Určite ste už videli peknú fotku romantickej slovenskej krajiny, ako sa na zelenom kopci pasú ovečky. Bača ich ráno vodí na pašu a večer naspäť do ohrady. Aj ich podojí a ostrihá. Cítime sa ako tieto ovečky? Na tej fotke pekného Slovenska však niečo chýba. Na oblohe nad tými ovečkami lietajú slovenské orly. Aj tie sú súčasťou Slovenka. Keby ste si mali v roku 2015 vybrať, chceli by ste byť ovečkami vodenými hore dole, strihanými a dojenými, alebo by ste chceli byť tým orlom, ktorý sám tvorí svoj osud?

U ako “ÚSPECH”: Poznáte ten pocit radosti, keď sa podarí niečo, po čom ste už dlho túžili? Každý z nás potrebuje zažiť úspech. Nechceme v roku 2015 zažiť úspech spolu? Chceme spolu urobiť niečo, čo má zmysel, čo nám všetkým pomôže a po čom už dlho túžime?

V ako “VÄČŠINA”: Čo je to vlastne demokracia? Abrahám Lincoln povedal, že je to vláda ľudu, prostredníctvom ľudu a pre ľud. Má väčšina ľudí na Slovensku pocit, že je to tak? Má táto väčšina ľudí na Slovensku právo zmeniť to?

Y ako “YES”: Áno, každý z nás sa musí rozhodnúť. Mohol by byť rok 2015 tým, kedy veci chytíme do vlastných rúk?

Z ako “ZAČÍNAME”: Začíname rok 2015. Každý rok je šancou na nový začiatok pre nás, pre náš domov a pre našu krásnu krajinu. Pamätajte na to. Odvahu! Začíname.


pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články z tejto rubriky

Novinky e-mailom

* = required field

Facebook